Warunki w Tatrach 10-12 listopada

piątek, 10 listopad 2017 11:09

W najbliższych dniach w Tatry powrócą opady śniegu. Nie będzie to tak obfity opad jak poprzednio, ale w wyższych partiach może spać nawet do 30 cm śniegu przez cały weekend. Co więcej, opady mają dotrzeć także w doliny, a nawet do Zakopanego.

W komunikacie TPN czytamy, że warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są zmienne. W części reglowej szlaki miejscami są zamarznięte i zalodzone, a miejscami śliskie i błotniste.  Szczególnie dużo błota jest w rejonie Doliny Chochołowskiej: w Dolinie Starorobociańskiej, na szlaku na Grzesia, na Iwaniacką Przełęcz, na Przysłop Kominiarski oraz z Nosalowej Przełęczy do Doliny Olczyskiej. Na niektórych z tych szlaków leżą również powalone drzewa, które można obejść.

 

Powyżej górnej granicy lasu warunki są bardzo trudne. Śnieg jest bardzo twardy, występują oblodzenia, a do poruszania się w tym terenie niezbędne są raki. Tylko na niektórych szlakach w wyższych partiach Tatr założone są pojedyncze ślady.  Na graniach śnieg jest wywiany i szlaki częściowo są bez śniegu. Dodatkowym utrudnieniem jest mgła, która ogranicza widoczność i utrudnia orientację w terenie.

 

Na czarnym szlaku do Doliny Pięciu Stawów Polskich wyznaczone jest zimowe obejście za Kopą.

 

Mostki na Drodze pod Reglami w pobliżu Doliny Strążyskiej są w złym stanie technicznym. Prosimy o zachowanie ostrożności przy ich przechodzeniu.

 

Zamknięcia szlaków

 

Od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu.

 

Od 31 października do 25 kwietnia Jaskinia Mroźna jest zamknięta.

 

W Tatrach Słowackich od 1 listopada do 15 czerwca zamknięte są szlaki turystyczne powyżej schronisk. Więcej informacji oraz wyszczególnienie szlaków na stronie: www.tanap.org/navstevny-poriadok/

 

Warunki w Tatrach

 

Piątek

 

10 listopada w Tatrach minie praktycznie bez opadów. Temperatura w Zakopanem będzie wahać się pomiędzy 2 a 6 st. C. W tym czasie na Rysach odnotujemy temperaturę -5 st. C. Mróz zaczynać się będzie od wysokości 1400 m. Będzie wiało. Maksymalnie wiatr może osiągać ok. 60 km/h. Ciśnienie wyniesie 1018 hPa. Słońce zajdzie o godzinie 16:04.

 

Sobota

 

W Święto Niepodległości w Tatry ponownie zawita zima. Opady śniegu zaobserwujemy już rano, natomiast w ciągu dnia będą się one zmagać. Wysoko w górach może spać ok. 10 cm śniegu. Temperatura w dolinach wyniesie 3 st. C, natomiast na wysokości powyżej 2000 m zanotujemy nawet -12 st. C. Będzie mocno wiało - do 70 km/h. Ciśnienie niższe - ok. 1013 hPa. Zachód słońca będzie miał miejsce o 16:03.

 

Niedziela

 

Niedziela najbardziej będzie obfitowała w opady, przy czym w Zakopanem popada deszcz i deszcz ze śniegiem, a wysoko w górach śnieg. Suma opadów tego dnia na Rysach przekroczy 20 cm. Temperatura na wysokości 1000 m wyniesie 4 st. C, a na wysokości grani -8 st. C. Wiatr osiągnie prędkość 50-60 km/h. Ciśnienie wynosić będzie 1007 hPa. Słońce zajdzie o godz. 16:02.

 

Warunki panujące w górach są trudne. Zalecamy powstrzymanie się od bardziej wymagających wycieczek, zwłaszcza osoby o mniejszym doświadczeniu. Wybierającym się na szlak przypominamy o konieczności zabrania raków, czekana i zestawu lawinowego. Życzymy udanego weekendu!

 

Krzysztof Barcik

 

Fot. Kamery TOPR

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować