W Zakopanem wybudują najdłuższy na świecie kryty stok narciarski

piątek, 03 listopad 2017 13:28

Taki plan mają właściciele spółki Gubałówka Capital Snow, a zarazem właściciele gruntów, na których miałaby powstać trasa. Po jej wybudowaniu miłośnicy białego szaleństwa i zawodowi narciarze będą mogli szusować po stoku przez cały rok. 

Jak informuje Dziennik Polski, stok ma powstać na zboczach Furmanowej i Ciągłówki. Będzie on miał 40 m szerokości i aż 1000 m długości. Takie rozmiary dadzą mu pozycję największego stoku krytego na świecie. Dziś takie trasy działają już m.in. w Dubaju, Holandii, Niemczech i na Litwie. Jednak są o połowę krótsze. 

Jak będzie wyglądał stok

W środku będą panowały odpowiednie warunki do uprawiania narciarstwa. Temperatura powietrza będzie wynosiła 2-3 st. C, a pokrywa śnieżna będzie uzupełniana przy pomocy armatek śnieżnych, które dotąd wykorzystywano na zewnątrz. Dla wygody turystów wewnątrz znajdzie się również wyciąg krzesełkowy. Mimo zabudowania trasa nie będzie odcięta od otoczenia. Dzięki przeszklonym ścianom, korzystający ze stoku, będą mogli równocześnie podziwiać tatrzańską panoramę. 

Władze miasta deklarują pomoc

Pomysł spotkał się z przychylnością władz miasta, które w inwestycji widzą szansę na rozwój popularności Zakopanego. Burmistrz deklaruje pomoc m.in. w budowie dojazdu do wyciągów i proponuje zwolnienie z podatków od tras.

Kosztowne i czasochłonne przedsięwzięcie

Plan jest bardzo ambitny, gdyż poza zabudowanym stokiem, wokół ma powstać przynajmniej 7 zewnętrznych tras narciarskich i cała potrzebna infrastruktura rekreacyjna. Ze względu na rozmach przedsięwzięcia będzie ono kosztowne i czasochłonne. Nieoficjalnie mówi się o koszcie rzędu 100 mln zł. Sfinansowanie budowy ma umożliwić kredyt w szwajcarskiej firmie. Zawarto już stosowne porozumienie w tej sprawie. Na efekty prac będzie jednak trzeba poczekać, sama budowa hali może potrwać 2 lata. 

Sandra Zalewska

Fot. Lukas Kucej

Oceń ten artykuł
3.75
4
Zaloguj się, by skomentować