Warunki w Tatrach 03-05 listopada

piątek, 03 listopad 2017 10:44

W Tatrach zapowiada się pogodny weekend. Możemy na chwilę zapomnieć o obfitych opadach śniegu i mrozie. Tym razem będzie słonecznie i cieplej, ale dość wietrznie. 

Warunki na szlakach

TPN informuje, że warunki turystyczne w Tatrach są zmienne. Ze względu na opady deszczu i topniejący śnieg szlaki w części reglowej są błotniste, mokre i śliskie. Szczególnie dużo błota jest w rejonie Doliny Chochołowskiej: na szlaku na Grzesia, na Iwaniacką Przełęcz i na Przysłop Kominiarski, a także w Dolinie Starorobociańskiej. Mogą tam również leżeć powalone drzewa, jednak jest możliwość ich obejścia.

 

W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki. Powyżej górnej granicy lasu szlaki są zasypane śniegiem, większość z nich jest nieprzetarta, jedynie na niektórych widoczne są pojedyncze ślady. W wielu miejscach można napotkać zaspy, a śnieg na szlakach jest grząski i mokry. Na graniach śnieg został przewiany i szlaki pozostały częściowo bez śniegu. Jednak w takich miejscach występuje duże oblodzenie. Dodatkowo wędrówkę powyżej 1900 m utrudnia mgła, która ogranicza widoczność i powoduje problemy w orientacji w terenie.

 

Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie - zimowe,  posiadanie sprzętu zimowego (sonda, detektor, łopatka, raki, czekan, kask) oraz umiejętności posługiwania się tym sprzętem.

 

Mostki na Drodze pod Reglami w pobliżu Doliny Strążyskiej są w złym stanie technicznym. Przy korzystaniu z nich należy zachować szczególną ostrożność. 

 

Zamknięcia szlaków pieszych

  • Od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu.
  • Od 31 października do 25 kwietnia Jaskinia Mroźna jest zamknięta.
  • W Tatrach Słowackich od 1 listopada do 15 czerwca zamknięte są szlaki turystyczne powyżej schronisk.

 

Warunki atmosferyczne

Piątek

Piątek będzie pochmurny. W Kościelisku temperatura maksymalnie 6 st. C. Przed południem w części reglowej spadnie deszcz, opad wyniesie od 2 do 5 mm, dalsza część dnia będzie pochmurna, bez opadów. Na tatrzańskich szczytach będzie panowała bardzo podobna aura.  Dzień będzie pochmurny, a przed południem może poprószyć śniegiem, jednak opad ten nie przekroczy 2 cm. Temperatura w ciągu doby będzie wahać się od -3 do -2 st. Wiatr nie będzie się tego dnia bardzo naprzykrzał. Na Kasprowym Wierchu jego siła nie przekroczy 15 km/h, natomiast na Rysach może osiągnąć 20 km/h. Ciśnienie 1018 hPa. Słońce zajdzie o godz.16.13.

 

Sobota

Sobota będzie najładniejszym dniem tego weekendu. Rano temperatura w Kościelisku nie przekroczy 2 st. C, ale w ciągu dnia wzrośnie do 7-8 st. C. Na Kasprowym Wierchu temperatura osiągnie maksymalnie -4 st. C, natomiast na Rysach -7 st. C. Tego dnia temperatura w wyższych partiach Tatr nie spadnie poniżej zera. Będzie ona wahać się od 0 do 2 st. C. Niebo będzie bezchmurne. Można liczyć nawet na 8 h nasłonecznienia. W sobotę wiatr będzie powoli przybierał na sile. Począwszy od 10 km/h przed południem po 30 km/h wieczorem.  Tego dnia ciśnienie wyniesie 1018 hPa. Zachód Słońca nastąpi o godz. 16.11.

 

Niedziela

Ostatni dzień weekendu będzie tak samo ciepły jak sobota, jednak bardziej wietrzny i już nie bezchmurny. Na Podtatrzu temperatura w ciągu dnia będzie wahać się od 5 do 8 st. C. W niedzielę wiatr osiągnie największą prędkość. Na Kasprowym Wierchu dojdzie ona do 40 km/h, natomiast na Rysach wyniesie nawet 55 km/h. Na szczytach temperatura od 0 st. C do 2 st. C, czyli dokładnie taka sama jak w sobotę. Jednak z uwagi na silny wiatr, odczuwalna temperatura będzie znacznie niższa i może wynieść tylko -7 st. C. Wieczorem w górach możliwy jest również lekki opad śniegu – do 1 cm. Ciśnienie 1014 hPa. Zachód Słońca o godz. 16.09.

 

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin przedpołudniowych dnia 03.11.2017 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj aktualne informacje pogodowe! Dobrego weekendu!

 

Sandra Zalewska 

Fot. Téryho chata.

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować