św. Jan Paweł II - ślady świętego w Tatrach (film)

wtorek, 31 październik 2017 10:33

Dziś obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych, warto więc wspomnieć świętego, który zostawił swoje ślady na tatrzańskich szlakach.

Święty Jan Paweł II szczególnie umiłował sobie Tatry. Chętnie wędrował i jeździł na nartach. Miał swoje ulubione miejsca, a wśród nich Wiktorówki, Rusinową Polanę i Dolinę Chochołowską. Nawet dziś, wędrując po Tatrach możemy zauważyć ślady jego obecności. Pozostały po niej pamiątkowe tablice, krzyże i kapliczka, a nawet szlak papieski. Szlak ten prowadzi trasą wędrówki papieża podczas jego drugiej pielgrzymki do Polski w 1983 r.

 

W naszej pamięci możemy znaleźć również wypowiedziane przez Niego słowa, które mimo upływu czasu nie straciły nic na swojej aktualności:

"Góry pozwalają doświadczyć trudu wspinaczki, strome podejścia kształtują charakter, kontakt z przyrodą daje pogodę ducha." 

"Góry są wyzwaniem, góry prowokują człowieka, istotę ludzką, młodych i nie tylko młodych do dokonania wysiłku w celu zwyciężenia samego siebie”. 

"Byt człowieka jest przemijający i zmienny. Góry istnieją w sposób pewny i trwały, są wymownym obrazem niezmiennej Wieczności Boga”.

To tylko trzy z licznych wypowiedzi Jana Pawła II o górach, które do teraz inspirują, aby w Tatrach wędrować nie tylko wzwyż, ale również w głąb. 

 

Wybrane wspomnienia z wizyt św. Jana Pawła II w Tatrach zostały zebrane w filmie:

 

 

Sandra Zalewska

Film i Fot. Youtube.com

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować