Warunki w Tatrach 27-29 października

piątek, 27 październik 2017 10:12

W Tatrach czeka nas iście zimowy weekend. Będzie mroźno, wietrznie, pochmurno i nie zabraknie obfitych opadów śniegu.

Warunki na szlakach

 

Doliny i regle

TPN informuje, że warunki turystyczne w Tatrach są trudne. Już na wysokości 1200 m szlaki zasypane są śniegiem. Ze względu na ostatnie opady deszczu, w części reglowej są błotniste, mokre i śliskie. Szczególnie dużo błota jest na Ścieżce nad Reglami między Doliną Lejową, a Doliną Chochołowską, przy Bobrowieckim Potoku na szlaku na Grzesia oraz na szlaku z Doliny Chochołowskiej na Iwaniacką Przełęcz, który w dolnej części jest uszkodzony na odcinku kilkudziesięciu metrów. W tych miejscach niezbędne są kalosze.

 

Wyższe partie Tatr

W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki. Na Kasprowym Wierchu spadło 35 cm śniegu. Pod świeżym śniegiem zalega zmrożony, twardy śnieg, występują również oblodzenia. Szlaki są zawiane, nieprzetarte, a ich przebieg niewidoczny. W wielu miejscach można napotkać zaspy, sięgające nawet pół metra.

Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie - zimowe,  posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, kask) oraz umiejętności posługiwania się tym sprzętem.

 

Remonty

W Dolinie Małej Łąki na szlaku na Przysłop Miętusi, Dolinie Strążyskiej, a także na czarnym szlaku z Psiej Trawki na Halę Gąsienicową trwają remonty szlaków i występują nieznaczne utrudnienia. Mostki na Drodze pod Reglami w pobliżu Doliny Strążyskiej są w złym stanie technicznym. Przy korzystaniu z nich należy zachować szczególną ostrożność. Dodatkowo trwa rozbiórka starego punktu biletowego u wylotu Doliny Strążyskiej, stawiany jest tam nowy punkt.

 

Zamknięcia szlaków pieszych

Od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu.

 

Warunki atmosferyczne

 

Piątek

Piątek będzie pochmurny, możliwe są jednak lekkie przejaśnienia. W Kościelisku temperatura osiągnie rano 7 st. C, w ciągu dnia zmaleje do 5 st. C. Natomiast na szczytach temperatura w ciągu doby poniżej zera. Na Kasprowym Wierchu -2 st. C, odczuwalna nawet -9 st. C, na Rysach -5, odczuwalna -13. W górach możemy spodziewać się opadów śniegu. Według prognoz w ciągu całej na szczytach powyżej 1900 m przybędzie 26 cm śniegu, przy czym silniejszy opad ma wystąpić w nocy. W części reglowej w ciągu dnia spadnie 10-20 mm deszczu. Wiatr powieje z północnego-zachodu z siłą od 20 km/h do 50 km/h. Ciśnienie 1014 hPa. Słońce zajdzie o godz.17.25.

 

Sobota

Sobota będzie jeszcze bardziej pochmurna i chłodniejsza niż piątek. Temperatura w Kościelisku nie przekroczy 4 st. C. Na Kasprowym Wierchu osiągnie ona maksymalnie -4 st. C, natomiast na Rysach -7 st. C. W wyższych partiach Tatr spodziewane umiarkowane opady śniegu. Zapowiadany jest opad dobowy rzędu 26 cm. W Sobotę wiatr przybierze na sile i w ciągu dnia powieje z prędkością 30-55km/h, natomiast  nocą 45-65 km/h. Tego dnia ciśnienie wyniesie 1012 hPa. Zachód Słońca nastąpi o godz. 17.23.

 

Niedziela

Ostatni dzień weekendu będzie trochę cieplejszy od poprzednich, jednak w niższych partiach deszczowy, a wyżej śnieżny. Na Podtatrzu temperatura w ciągu dnia osiągnie maksymalną wartość 8 st. C.  Tego dnia w tatrzańskich dolinach można spodziewać się zarówno deszczu jak i śniegu. Dzienny opad może przekroczyć 20 mm. Na wierzchołkach gór obfite opady śniegu. W ciągu doby spadnie nawet 68 cm, z czego 37 cm w ciągu dnia. Na Rysach temperatura będzie spadać od -2 st. C rano do -9 st. C wieczorem. Temperatura odczuwalna wyniesie -23 st.C. Na Kasprowym Wierchu minimalna wartość temperatury w ciągu dnia to -5 st. C. W niedzielę wiatr osiągnie największą prędkość. Na Kasprowym Wierchu dojdzie ona do 80 km/h, natomiast na Rysach wyniesie nawet 120 km/h. Ciśnienie 995 hPa. Zachód Słońca o godz. 17.21.

 

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 27.10.2017 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj aktualne informacje pogodowe! Dobrego weekendu!

 

Sandra Zalewska

Fot. Przemysław Piegza Fotografia

 

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować