Rocznica śmierci Jerzego Kukuczki

wtorek, 24 październik 2017 11:25

28 lat temu, 24 października 1989 r. podczas wejścia na Lhotse (8516 m) zginął Jerzy Kukuczka.

Jerzy Kukuczka jest uznawany za jednego z najwybitniejszych himalaistów na świecie. Swoją działalność wspinaczkową rozpoczął w 1965 r. Od tego momentu dokonał wielu niepowtarzalnych osiągnięć.

 

Był pierwszym Polakiem i drugim człowiekiem, który zdobył wszystkie ośmiotysięczniki. Dodatkowo na jedenaście z czternastu z nich wszedł nowymi drogami, a na cztery po raz pierwszy zimą. Dokonał również siedmiu wejść w stylu alpejskim. Wśród jego osiągnięć znalazło się także samotne wejście na jeden z ośmiotysięczników. Zdobycie pięciu z nich zajęło Polakowi niespełna 1,5 roku, a zdobycie całej Korony 8 lat - czyli 2 razy krócej niż jego poprzednikowi - Messnerowi. W dodatku Kukuczka - jako jedyny na świecie zdobył dwa ośmiotysięczniki w ciągu jednej zimy.Kukuczka zginął podczas wejścia na Lhotse nową drogą przez południową ścianę. Spadł z wysokości 8300 metrów w dwukilometrową przepaść. Ciała nigdy nie odnaleziono. Wybitnego himalaistę uczczono w Chukhung - blisko południowej ściany Lhotse, a także w Tatrach - na Symbolicznym Cmentarzu Ofiar Tatr pod Osterwą.

 

Warto wspomnieć, że Lhotse był pierwszym ośmiotysięcznikiem Kukuczki. To jego zdobycie rozpoczęło serię sukcesów Polaka.

 

Sandra Zalewska

Oceń ten artykuł
5.00
3
Zaloguj się, by skomentować