Warunki w Tatrach 20-22 października

czwartek, 19 październik 2017 15:23

Początek weekendu w Tatrach będzie pogodny, jednak z upływem czasu pogoda ulegnie pogorszeniu. W niedzielę w wyższych partiach Tatr sypnie śniegiem.

Warunki na szlakach

TPN informuje o zmiennych warunkach turystycznych w Tatrach. 

 

Warunki na szlakach w części reglowej są bardzo dobre, jednak miejscami mogą być błotniste. Szczególnie dużo błota jest na Ścieżce nad Reglami między Doliną Lejową, a Doliną Chochołowską, przy Bobrowieckim Potoku, na szlaku na Grzesia oraz na szlaku z Doliny Chochołowskiej na Iwaniacką Przełęcz, który w dolnej części jest uszkodzony na odcinku kilkudziesięciu metrów. W godzinach porannych, w miejscach zacienionych szlaki są zawilgocone i śliskie. 

 

W wyższych partiach Tatr od ok. 2000 m, a na północnych i zacienionych stokach także niżej, na szlakach występuje cienka warstwa twardego, zlodowaciałego śniegu, miejscami występują oblodzenia. Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie - zimowe,  posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, kask) oraz umiejętności posługiwania się tym sprzętem.

 

W Dolinie Małej Łąki na szlaku na Przysłop Miętusi, a także na czarnym szlaku z Psiej Trawki na Halę Gąsienicową trwają remonty szlaków i występują nieznaczne utrudnienia. Mostki na Drodze pod Reglami w pobliżu Doliny Strążyskiej są w złym stanie technicznym. Przy korzystaniu z nich należy zachować szczególną ostrożność.

 

Zamknięcia szlaków pieszych

Od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu.

 

Warunki atmosferyczne

 

Piątek

Piątek będzie jedynym słonecznym dniem weekendu. Czas nasłonecznienia w dolinach wyniesie 10 h. W Kościelisku temperatura osiągnie maksymalnie 15 st. C. Na szczytach temperatura w ciągu doby będzie wahać się od 3 do 7 st. C. Wiatr powieje z północnego-zachodu z siłą od 5 km/h do 15 km/h. Ciśnienie 1018 hPa. Słońce zajdzie o godz.17.38.

 

Sobota

Sobota będzie pochmurna. Na przejaśnienia można liczyć jedynie w godzinach porannych. Temperatura w Kościelisku nie przekroczy 14 st. C. Tego dnia maksymalna wartość temperatury na Rysach to 3 st. C, natomiast na Kasprowym Wierchu nie przekroczy ona 6 st. C. Popołudniu możliwe opady. W Tatrach Zachodnich przewidywany opad 1 mm w ciągu dnia, 4 mm w nocy, natomiast w Tatrach Wysokich bez opadów w ciągu dnia. Nocą zapowiadany lekki deszcz ze śniegiem. Siła wiatru nie przekroczy 25 km/h. Tego dnia ciśnienie wyniesie 1018 hPa. Zachód Słońca nastąpi o godz. 17.36.

 

Niedziela

Ostatniego dnia weekendu zapowiadane jest załamanie pogody. Na Podtatrzu temperatura w ciągu dnia osiągnie maksymalną wartość 12 st. C. Możliwe opady deszczu. Na Kasprowym Wierchu temperatura maksymalna osiągnie 5 st. C, natomiast na Rysach jedynie 2 st. C. W nocy temperatura na najwyższym szczycie Polski spadnie poniżej zera. W całych Tatrach możemy spodziewać się opadów. W Tatrach Zachodnich wystąpią obfite opady deszczu, według prognoz  spadnie 23 mm deszczu w ciągu doby. W nocy przewidywane również opady śniegu. Na Kasprowym Wierchu wyniesie on 8 cm. Na Rysach spadnie 5 cm śniegu w ciągu dnia. Natomiast w nocy opady przybiorą na sile - dosypie jeszcze 13 cm. Deszcz ze śniegiem zapowiadany jest również w Dolinie Pięciu Stawów. Wiatr będzie zmieniał kierunek, a jego siła nie przekroczy 25 km/h w Tatrach Wysokich i 10 km/h w Tatrach Zachodnich. Ciśnienie 1012 hPa. Zachód Słońca o godz. 17.34.

 

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin popołudniowych dnia 19.10.2017 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj aktualne informacje pogodowe! Dobrego weekendu!

 

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować