Warunki w Tatrach 13-15 października

piątek, 13 październik 2017 11:56

Na ten weekend w Tatrach zapowiadana jest ładna pogoda. Będzie ciepło, słonecznie i bez opadów – zatem czeka nas piękna tatrzańska jesień.

Warunki na szlakach

TPN informuje o zmiennych warunkach turystycznych w Tatrach. Szlaki w części reglowej są błotniste. Szczególnie dużo błota jest na Ścieżce nad Reglami między Doliną Lejową, a Doliną Chochołowską, przy Bobrowieckim Potoku, na szlaku na Grzesia oraz na szlaku z Doliny Chochołowskiej na Iwaniacką Przełęcz, który w dolnej części jest uszkodzony na odcinku kilkudziesięciu metrów.

Cienka warstwa śniegu jest spotykana już na wysokości 1700 m, wraz z wysokością jej grubość wzrasta. W wyższych partiach Tatr panują trudne, zimowe warunki. Na szlakach leży twardy, zlodowaciały śnieg i występują oblodzenia. Na szlakach graniowych momentami wieje zimny, silny, porywisty wiatr, który może zwiększać odczucie chłodu. Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie - zimowe,  posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, kask) oraz umiejętności posługiwania się tym sprzętem.

W Dolinie Małej Łąki na szlaku na Przysłop Miętusi, a także na czarnym szlaku z Psiej Trawki na Halę Gąsienicową trwają remonty szlaków i występują nieznaczne utrudnienia. Mostki na Drodze pod Reglami w pobliżu Doliny Strążyskiej są w złym stanie technicznym. Przy korzystaniu z nich należy zachować szczególną ostrożność. W Dolinie Strążyskiej nie jest możliwy przejazd wózkiem, trwa tam remont szlaku i mostów.  


Zamknięcia szlaków pieszych

Od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu.


Warunki atmosferyczne


Piątek

Piątek odbędzie się pod znakiem lekkiego zachmurzenia, jednak przez cały dzień możemy liczyć na przejaśniania. W Kościelisku temperatura osiągnie maksymalnie 10 st. C. Na szczytach temperatura w ciągu doby będzie wahać się od 0 do 2 st. C. Tego dnia trzeba się spodziewać mocnego wiatru. W Tatrach Wysokich osiągnie on prędkość 65 km/h, do wieczora osłabnie do 50 km/h. W Tatrach Zachodnich wiatr trochę słabszy, jego prędkość nie przekroczy 40 km/h. Ciśnienie 1024 hPa. Słońce zajdzie o godz.17.52.

Sobota

Sobota będzie cieplejsza i bardziej słoneczna. Rano temperatura w Kościelisku wyniesie 5 st. C, a w ciągu dnia wzrośnie do 13 st. C. Tego dnia czas nasłonecznienia wyniesie 4 h. Na szczytach gór temperatura nie spadnie poniżej 2 st. C. Jej maksymalna wartość na Rysach to 5 st. C, natomiast na Kasprowym Wierchu nawet 7 st. C. Będzie też zdecydowanie mniej wietrznie niż w piątek. W Tatrach Wysokich wiatr będzie osiągał prędkość z zakresu 25-35 km/h, natomiast w części zachodniej Tatr nie przekroczy ona 20 km/h. Tego dnia ciśnienie wyniesie 1028 hPa. Zachód Słońca nastąpi o godz. 17.50.

Niedziela

Ostatni dzień weekendu będzie zdecydowanie najładniejszy. Na Podtatrzu temperatura w ciągu dnia osiągnie maksymalną wartość 17 st. C. Natomiast w górach można spodziewać się temperatury maksymalnej od 6 do 8 st. C w Tatrach Wysokich i 10 st. C w Tatrach Zachodnich. Niedziela będzie niezwykle pogodna. Możemy liczyć na bezchmurne niebo i nawet 10 h nasłonecznienia. Wiatr osiągnie prędkość maksymalną 25 km/h w Tatrach Wysokich i 15 km/h w Tatrach Zachodnich. Ciśnienie 1029 hPa. Zachód Słońca o godz. 17.48.


Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 13.10.2017 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj aktualne informacje pogodowe! Dobrego weekendu!

Sandra Zalewska

Fot. Gerard Banach.

Oceń ten artykuł
4.65
3
Zaloguj się, by skomentować