Rocznica śmierci Władysława Cywińskiego

czwartek, 12 październik 2017 11:05

Dziś mijają cztery lata od śmierci Władysława Cywińskiego. To postać, która powinna być znana wszystkim miłośnikom Tatr. Warto poświęcić choć chwilę, by zapoznać się z jego wybitną sylwetką.

Władysław Cywiński był cenionym taternikiem, przewodnikiem tatrzańskim, a także ratownikiem TOPR. To wybitny znawca topografii Tatr. Jego pasja zaowocowała napisaniem szczegółowego przewodnika po Tatrach, wydanego w 19 częściach.

 

"Włodek" - jak o nim mówiono - to człowiek, który kochał góry i wspinaczkę. Zdobył wszystkie nazwane szczyty i turniczki w Tatrach. Samotnie przeszedł Główną Grań Tatr w 3, 5 dnia, co uważał za swoje największe osiągnięcie.

 

Nie w sposób również nie wspomnieć o tym, że jako członek TOPR, wziął udział w ponad 300 akcjach ratowniczych. Jego wysiłki, odwaga i poświęcenie w ratownictwie zostały docenione w 2009 r., kiedy to został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Zginął w wieku 74 lat w górach, które kochał. Miało to miejsce 12.10.2013 r. podczas wspinaczki północno-zachodnią ścianą Tępej w słowackich Tatrach Wysokich. Jako osoba, która poniosła tragiczną śmierć w górach, został upamiętniony tablicą na Tatrzańskim Cmentarzu Symbolicznym pod Osterwą.

 

Sandra Zalewska

Oceń ten artykuł
4.75
4
Zaloguj się, by skomentować