Warunki w Tatrach 6 - 8 października

piątek, 06 październik 2017 11:28

Podczas tego weekendu czeka nas istny kalejdoskop pogodowy. Będzie śnieg, deszcz i słoneczny, bezchmurny czas. Zapoznajcie się ze szczegółami prognozy pogody na rozpoczynający się weekend.

Warunki na szlakach

Według komunikatu turystycznego TPN obecnie warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są zmienne. Szlaki na odcinkach leśnych są wciąż śliskie i błotniste. Dotyczy to szczególnie Ścieżki nad Reglami między Doliną Lejową, a Doliną Chochołowską, przy Bobrowieckim Potoku na szlaku na Grzesia oraz na szlaku z Dol. Chochołowskiej na Iwaniacką Przełęcz, który w dolnej części, na długości kilkudziesięciu metrów uległ uszkodzeniu. Po wczorajszym silnym wietrze na szlakach mogą leżeć gałęzie lub powalone drzewa. Będą one systematycznie usuwane.

W wyższych partiach Tatr panują trudne warunki. Powyżej 1900-2000 m na szlakach leży twardy, zlodowaciały śnieg i występują również oblodzenia. Dotyczy to zwłaszcza szlaków na północnych wystawach. W Tatrach utrzymują się niskie temperatury, należy pamiętać o ciepłym ubiorze. Czapka i rękawiczki mogą okazać się niezbędnym wyposażeniem.

Remontowane są szlaki z Wierch Porońca na Rusinową Polanę, w Dolinie Kościeliskiej i czarny szlak z Psiej Trawki na Halę Gąsienicową. Prowadzony jest również remont w Dolinie Małej Łąki na szlaku na Przysłop Miętusi.

Jak ostrzega TPN, w złym stanie technicznym są mostki na Drodze pod Reglami - między Doliną Strążyską, a Doliną Białego i mostek przy tamie pod Nosalem - tam została zerwana barierka. Podczas przechodzenia należy zachować ostrożność.

Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne, m.in. w Dolinach Chochołowskiej i Małej Łąki, a także na zielonym szlaku z Kuźnic na Kasprowy Wierch. W tych miejscach należy zachować ostrożność i stosować się do poleceń pracowników Parku.

Zamknięcia szlaków pieszych

Od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu.

Warunki atmosferyczne

 

Piątek

Piątek zapowiadany jest jako najzimniejszy dzień weekendu. Temperatura odczuwalna na Rysach wyniesie nawet -16 st. C. W wyższych partiach gór, będzie to również śnieżny dzień. Na Rysach spadnie 14 cm śniegu. Wiatr północno-zachodni powieje z siłą 35 km/h. W dolinach reglowych temperatura będzie wahać się od 4 st. C nad ranem do 6 st. C w ciągu dnia. W godzinach popołudniowych mogą wystąpić lekkie opady deszczu do 4 mm. Ciśnienie wyniesie 1010 hPa. Zachód Słońca nastąpi o godz. 18.06. 

 

Sobota

Sobotnie przedpołudnie rozpocznie się lekkim opadem śniegu zarówno w wyższych partiach gór jak i w dolinach. Na Rysach przybędzie go 1 cm. Po południu będzie słonecznie, bezchmurnie i bez opadów. Nad ranem na Rysach -6 st. C. W ciągu dnia będzie się nieznacznie ocieplać, osiągając maksymalnie 4 kreski poniżej zera. Siła wiatru będzie się zmieniać w zakresie 15-20 km/h. W dolinach reglowych temperatura nie przekroczy 6 st. C. Nad ranem zapowiadany lekki deszcz, spadnie od 1 do 4 mm opadu. Barometry pokażą tego dnia 1016 hPa. Słońce zajdzie o godz. 18.03.

 

Niedziela

Niedziela będzie najcieplejszym dniem weekendu. Temperatura na Rysach wyniesie -3 st. C. Jednak odczuwalna nawet -10 st. C. Na cały ten dzień zapowiadane są opady śniegu. Na Rysach ma przybyć 6 cm. A nocą dosypie jeszcze 9 cm. Wiatr północno-zachodni powieje ze stałą siłą 30 km/h. W dolinach temperatura będzie wahać się od 5 st. C. przed południem do 8 st. C po południu. Lekki deszcz (do 2 mm) możliwy w godzinach przedpołudniowych. Ciśnienie wyniesie 1011 hPa. Zachód Słońca o godz. 18.01.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 06.10.2017 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj aktualne informacje pogodowe! Udanego weekendu!

Sandra Zalewska

Fot. Asia Grzymowska Fotografia Górska

Oceń ten artykuł
5.00
4
Zaloguj się, by skomentować