Od jutra w Tatrach pogorszenie warunków turystycznych

środa, 04 październik 2017 15:06

Już teraz w Tatrach Wysokich panują trudne warunki turystyczne. Pogoda w najbliższych dniach przyczyni się do ich pogorszenia.

Halny

Słowacy ostrzegają przed silnym wiatrem w górach i podgórskich miejscowościach. Według nich, jego prędkość w porywach wyniesie nawet 145 km/h. Wydano ostrzeżenie 2 stopnia, które ma obowiązywać dziś od 23.00 do godz. 10.00 następnego dnia.

 

Śnieg, lód i mróz w Tatrach Wysokich

Zarówno ratownicy HZS jak i TOPR zwracają uwagę na trudne warunki w wyższych partiach gór. Od wysokości 1800 m leży śnieg. Występują też oblodzenia. W Tatrach utrzymują się niskie temperatury.

W piątek zapowiadana temperatura odczuwalna na Rysach to -16 st. C! Już w czwartkową noc ma zacząć padać śnieg. W piątek spadnie około 12 cm świeżego puchu. W górach utrzyma się ujemna temperatura, a każdego dnia będzie dosypywać śniegu. Taka pogoda zapowiadana jest aż do poniedziałku.

 

Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie i sprzęt zimowy, a także ciepłe ubrania.

 

Mokro i ślisko w Reglach

TPN ostrzega również przed niekorzystnymi warunkami panującymi w niższych partiach gór. Po opadach deszczu jest tam mokro i ślisko, a na odcinkach leśnych można spodziewać się błota.

 

Sandra Zalewska

Fot. Arkadiusz Madej

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować