Nieprzygotowani turyści utknęli na Granatach

poniedziałek, 02 październik 2017 12:05

Dwie interwencje TOPR na Granatach.

Wczoraj para turystów utknęła pod Skrajnym Granatem. Okazało się, że nie byli przygotowani do zimowych warunków na Orlej Perci. Nie posiadali ani odpowiedniego wyposażenia, ani potrzebnej wiedzy i umiejętności do poruszania się po wysokich górach w obecnie panujących tam warunkach. Kiedy dotarli do miejsca, z którego nie potrafili już kontynuować wycieczki ani zawrócić, postanowili zadzwonić do TOPR.

Dzień wcześniej, dokładnie w tym samym miejscu, miała miejsce niemal identyczna sytuacja. Dwie osoby zgubiły szlak i utknęły w trudnym terenie. Zostały ewakuowane z Granatów przy pomocy śmigłowca.

Ratownicy ostrzegają i apelują: "Przypominamy, że mimo słonecznej pogody warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są trudne. Szlaki pokryte są warstwą twardego śniegu, a niskie temperatury nie pozwalają na jego topnienie. Patrząc na prognozy pogody, sytuacja w najbliższych dniach nie ulegnie zmianie. Wyjścia w takich warunkach wymagają doświadczenia, odpowiedniego sprzętu i umiejętności posługiwania się nim. Planując wycieczki na najbliższe dni prosimy o rozsądek i dostosowanie ich do aktualnie panujących warunków."

 

Sandra Zalewska

Fot. Tomasz Drabent

Oceń ten artykuł
5.00
3
Zaloguj się, by skomentować