Warunki w Tatrach 29 września - 1 października

piątek, 29 wrzesień 2017 11:14

W Tatrach topnieje śnieg i wraca piękna jesień. Najbliższy weekend zapowiada się naprawdę wspaniale. Według prognoz będzie dużo słońca, lekki wiatr, a temperatura z dnia na dzień coraz wyższa.

Warunki na szlakach

Według komunikatu turystycznego TPN obecnie warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są zmienne. Szlaki na odcinkach leśnych są wciąż śliskie i błotniste. Dotyczy to szczególnie Ścieżki nad Reglami między Doliną Lejową, a Doliną Chochołowską oraz na szlaku z Dol. Chochołowskiej na Iwaniacką Przełęcz, który w dolnej części, na długości kilkudziesięciu metrów uległ uszkodzeniu.

W wyższych partiach Tatr panują trudne warunki. Powyżej 1800-1900 m na szlakach można spotkać się z cienką warstwą śniegu i oblodzeniami. Uwaga! Jedynie na niektórych szlakach leży wystarczająca ilość śniegu umożliwiająca korzystanie z raków!

Remontowane są szlaki z Wierch Porońca na Rusinową Polanę, w Dolinie Kościeliskiej  i czarny szlak z Psiej Trawki na Halę Gąsienicową.

Jak ostrzega TPN, w złym stanie technicznym są mostki na Drodze pod Reglami - między Doliną Strążyską, a Doliną Białego i mostek przy tamie pod Nosalem - tam została zerwana barierka. Podczas przechodzenia należy zachować ostrożność.

Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne, m.in. w Dolinach Chochołowskiej i Małej Łąki. W tych miejscach należy zachować ostrożność i stosować się do poleceń pracowników Parku.

Zamknięcia szlaków pieszych

Od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu.

Warunki atmosferyczne

Piątek

Według prognoz, będzie to jedyny pochmurny dzień podczas tego weekendu. W tym dniu możemy liczyć jedynie na 1 h nasłonecznienia. Temperatura w Kościelisku osiągnie maksymalnie 11 st. C, na Kasprowym Wierchu nie przekroczy 4 st. C, natomiast na Rysach wyniesie 1 st. C. Wiatr zarówno na szczytach, jak i w dolinach osiągnie prędkość ok. 5 km/h. Ciśnienie 1028 hPa. Słońce zajdzie o godz.18.21.


Sobota

Sobota zapowiada się słonecznie. Jednak według niektórych prognoz może wystąpić lekkie zachmurzenie. Temperatura w Kościelisku wyniesie 12 st. C. Na Kasprowym Wierchu 5 st. C, a na Rysach 2 st. C. Wiatr będzie wiał głównie z południa z siłą ok. 15 km/h. Ciśnienie 1025 hPa. Zachód słońca o godz. 18.19.


Niedziela

Ostatni dzień weekendu będzie słoneczny i najcieplejszy ze wszystkich. Na Podtatrzu prognozowana temperatura w ciągu dnia ma osiągać 13 st. C. Natomiast w górach, powyżej 1900 m można spodziewać się temperatury maksymalnej od 2 do 5 st. C. Ciśnienie 1025 hPa. Zachód słońca o godz. 18.17.


Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 29.09.2017 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj aktualne informacje pogodowe! Udanego weekendu!

Sandra Zalewska

Fot. Patrik Sojak.

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować