Opłata turystyczna zamiast miejscowej i klimatycznej

środa, 27 wrzesień 2017 12:49

Samorządowcy chcą zastąpić opłatę miejscową i klimatyczną opłatą turystyczną. Przygotowano już projekt nowelizacji odpowiednich ustaw.

Wspomniany projekt nowelizacji ustaw zawiera wzmiankę o możliwości wprowadzenia opłaty turystycznej od osób przebywających w danej miejscowości dłużej niż dobę. Z założenia opłata mogłaby przyjmować różne wartości w zależności m.in. od lokalizacji, jednak nie przekraczałaby 2,22 zł dziennie. Takie zmiany w ustawie mogą obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.


Skąd pomysł na taką zmianę?

Obecnie pobieranie obowiązującej opłaty jest zależne od wielu czynników. Gminy muszą spełnić określone wymagania, co do warunków klimatycznych, krajobrazowych i umożliwiać przyjezdnym pobyt w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych. Wiele z nich ma trudność ze spełnieniem wszystkich założeń. Najczęstszym problemem w miejscowościach turystycznych jest jakość powietrza. Pisaliśmy już o niesłusznym pobieraniu opłaty klimatycznej w Zakopanem.

 

Samorządowcy chcą usunąć z ustawy zapis o koniecznych do spełnienia wymogach, a tym samym znieść warunki, które obecnie obwarowują pobór opłaty. Takie działanie pozwoli pobierać opłaty od turystów gminom, które do tej pory nie mogły na nią liczyć.

 

Sandra Zalewska

Fot. Krzysztof Barcik

Oceń ten artykuł
3.00
3
Zaloguj się, by skomentować