Odnaleziono ciało poszukiwanego turysty

poniedziałek, 25 wrzesień 2017 16:00

Ratownicy HZS poinformowali o odnalezieniu ciała poszukiwanego od czwartku turysty.

W nocy z czwartku 21.09 na piątek 22.09 do HZS zgłoszono zaginięcie 29-letniego Czecha, który samotnie wybrał się w Tatry Wysokie. Według przekazanych informacji turysta w środę ok. 16.00 wybrał się na wycieczkę ze Szczyrbskiego Plesa, nie powiedział nikomu gdzie dokładnie się udaje. Wieczorem napisał jedynie wiadomość SMS do przyjaciela, poinformował go, że wszystko jest w porządku, tylko rozładowuje mu się telefon i zamierza przespać się w górach.

Ratownicy HZS rozpoczęli poszukiwania, jednak nie przynosiły one rezultatu. W czwartek przyszło załamanie pogody w górach. Silny wiatr i opady śniegu uniemożliwiły udział w akcji śmigłowca aż do niedzieli. Wczoraj ratownicy przeszukiwali teren zarówno z powietrza jak i z ziemi, koncentrując się głównie na obszarze od Krywania do Kończystej. Poszukiwania rozszerzono o miejsca znajdujące się poza szlakiem turystycznym. Dopiero dzięki pomocy brata zaginionego udało się sprawdzić historię wyszukiwań na jego laptopie. Turysta szukał informacji o Furkotnym Solisku, to pozwoliło zawęzić obszar poszukiwań.

Po południu zostało znalezione ciało poszukiwanej osoby, niestety bez oznak życia. Znajdowało się ono 50 metrów pod szczytem Młynickiego Soliska. Turysta był ubrany w krótkie spodenki, lekką kurtkę, trampki i mały plecak do biegania. Zmiany pogody, które miały miejsce w czwartek, silne wiatry burzowe ze śniegiem i ujemna temperatura, sprawiły, że miał bardzo małą szansę przeżycia w warunkach górskich.

 

Sandra Zalewska

Fot. Grzegorz Piasek

Oceń ten artykuł
4.10
9
Zaloguj się, by skomentować