Warunki w Tatrach 22-24 września

piątek, 22 wrzesień 2017 09:54

Zapowiada nam się śnieżny weekend. Obecnie od wysokości 1600 m leży cienka warstwa śniegu, która zwiększa się w miarę wzrostu wysokości. W weekend będzie dosypywać w wyższych partiach. Niżej będzie deszczowo.

Warunki na szlakach

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są niekorzystne. Wszystkie szlaki są mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych  błotniste. Szczególnie dużo błota  jest na szlakach gdzie trwa zrywka i wywóz drewna. Dotyczy to mi. Doliny Lejowej, Ścieżki nad Reglami między Doliną Lejową, a Doliną Chochołowską, szlaku z Doliny Chochołowskiej na Iwaniacką Przełęcz oraz  dolnej części szlaku na Grzesia. Do przejścia tych szlaków potrzebne są kalosze.Na szlakach są kałuże, po wielu płynie woda, a część szlaków jest podtopiona.  Jaskinia Mroźna jest zalana i jest zamknięta. Od ok 1600 m n.p.m. na szlakach leży cienka warstwa śniegu, którego przybywa wraz z wysokością. Opady deszczu oraz mgła ograniczają widoczność i utrudniają orientację w terenie. (za: komunikat turystyczny TPN)

 

Zamknięcia szlaków

Od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu.

Z powodu zalania zamknięta jest Jaskinia Mroźna.

 

Warunki atmosferyczne

Piątek

Dziś w Tatrach mamy lekkie opady. Na większych wysokościach sypie śnieg, poniżej pada deszcz. Popołudniu opady ustaną i powrócą dopiero ok. godz. 23. Temperatura od 7 st. C w dolinach do 0 st. C na wysokości 2000 m. Wieczorem powiejee z prędkością ok. 25 km/h. Ciśnienie wynosi 1020 hPa. Słońce zajdzie o godz. 18:35.

 

Sobota

W sobotę najobfitsze opady. W dolinach może spaść nawet 25 mm deszczu, w wyższych partiach w ciągu dnia spaść może nawet 25-30 cm śniegu. W miarę upływu dnia intensywność opadów będzie się zmniejszać. Temperatura wyniesie od 9 st. C w Zakopanem, a na szczytach -1 st. C. Poza porankiem wiatr niewielki: ok. 5 km/h. Pomiary ciśnienia wskażą wartość 1016 hPa. Dzień rozpocznie się o 6:29, a zakończy o 18:33.

 

Niedziela

W niedzielę opady zdecydowanie mniej intensywne. Podobnie jak w poprzednich dniach, w dolinach spadnie deszcz, a na szczytach Tatr śnieg - ok. 10 cm. Tym razem będzie cieplej. W Zakopanem termometry wskażą 12 st. C, na wysokości 2000 m 5 st. C, a na Rysach -1 st. C. Wiatr 10-15 km/h. Ciśnienie tego dnia wyniesie 1019 hPa. Wschód słońca nastąpi o 6:31, zachód zaś o 18:31.

 

Prognoza na podstawie porannych danych z dnia 22.09.2017 r. Pamiętaj, że w górach warunki potrafią bardzo szybko ulec zmianie!

 

Krzysztof Barcik

Fot. vt.sk

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować