W Tatrach zapanowała zimowa aura

czwartek, 21 wrzesień 2017 12:43

Jeszcze nie zaczęła się kalendarzowa jesień, a w Tatry już wprasza się zima. W Tatrach panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Wszystkie szlaki są mokre i śliskie.

Błotniste odcinki leśne

Na odcinkach leśnych można spodziewać się błota. Dotyczy to szczególnie miejsc, w których TPN prowadzi zrywkę i wywóz drewna czyli Doliny Lejowej, Ścieżki nad Reglami między Doliną Lejową, a Doliną Chochołowską, szlaku z Doliny Chochołowskiej na Iwaniacką Przełęcz oraz dolnej części szlaku na Grzesia. Jak czytamy w komunikacie turystycznym TPN: Do przejścia tych szlaków potrzebne są kalosze.

 

Podtopione szlaki

Część szlaków jest już podtopiona, a na wielu płynie woda. Zalana została Jaskinia Mroźna. Obecnie jest ona zamknięta dla ruchu turystycznego.

 

Aktualne warunki atmosferyczne i prognozy

TPN informuje również, że intensywne opady deszczu, a w wyższych partiach śniegu oraz mgła ograniczają widoczność i utrudniają orientację w terenie.

Obecnie na Kasprowym Wierchu temperatura spadła poniżej zera. W Dolinie Pięciu Stawów nie dochodzi nawet do 1 st. C, nad Morskim Okiem 4 st. C. Na szlakach, znajdujących się powyżej 1600 m leży już warstwa śniegu. Wraz ze wzrostem wysokości jego ilość rośnie. Na cały dzisiejszy dzień meteorolodzy zapowiadają intensywne opady śniegu. Na Kasprowym Wierchu spadnie 27 cm, na Rysach nawet 35 cm.

 

Sandra Zalewska

Fot. Pięć Stawów

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować