Warunki w Tatrach 15-17 września

piątek, 15 wrzesień 2017 11:43

W ten weekend pogoda w Tatrach będzie bardzo kapryśna. Każdy dzień zapowiada się zupełnie inaczej. Będzie słońce, deszcz, ulewy, burze, a w wyższych partiach śnieg. Możemy również spodziewać się silnego wiatru.

Warunki na szlakach

TPN informuje o zmiennych warunkach turystycznych w Tatrach. Po nocnych opadach deszczu szlaki są mokre i śliskie, a miejscami  błotniste. Szczególnie dużo błota jest na szlakach gdzie trwa zrywka i wywóz drewna. Dotyczy to m.in. Ścieżki nad Reglami między Doliną Lejową, a Doliną Chochołowską oraz w dolnej części szlaku na Grzesia.

W części leśnej na szlakach mogą leżeć powalone drzewa, będą one sukcesywnie usuwane. W wyższych partiach Tatr szlaki pokryte są cienką warstwą śniegu i występują oblodzenia.

W dolinie Ku Dziurze oraz na szlaku z Wierch Porońca na Rusinową Polanę trwa remont szlaku i występują nieznaczne utrudnienia. Mostki na Drodze pod Reglami między Doliną Strążyską a Doliną Białego są w złym stanie technicznym. Przy korzystaniu z nich należy zachować szczególną ostrożność.

 

Zamknięcia szlaków pieszych

Od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu.

 

Warunki atmosferyczne


Piątek

Piątek to jedyny słoneczny dzień tego weekendu. W Kościelisku temperatura osiągnie maksymalnie 13 st. C. W tym dniu możemy liczyć na 6 h nasłonecznienia. Jednak w ciągu dnia możliwe lekkie zachmurzenie. Na najwyższych szczytach temperatura w ciągu doby będzie wahać się od 0 do 4 st. C, w Tatrach Zachodnich będzie jedynie 2 st. C. cieplej. W Tatrach Wysokich przed południem wiatr osiągnie prędkość od 30 km/h do 40 km/h. Po południu będzie mniej wietrznie, prędkość zmaleje do 30 km/h. W nocy wiatr znów przybierze na sile i na Rysach osiągnie prędkość nawet 50 km/h. Na szczytach Tatr Zachodnich będzie spokojniej, prędkość wiatru wyniesie tam 20-30 km/h. Ciśnienie 1014 hPa. Słońce zajdzie już o godz.18.50.

Sobota

Sobota zapowiada się pochmurna, deszczowa i wietrzna. Temperatura w Kościelisku będzie wahać się w granicach 7-18 st. C. Tego dnia słońce przebije się przez chmury jedynie na 1 h. Według części prognoz cały dzień w Tatrach będzie deszczowy. Na szczytach gór spadnie 8-11 mm w ciągu dnia. Inne przewidują opady do 5 mm i chwilowe przejaśnienia. Deszcz nasili się w nocy – można spodziewać się wtedy opadu rzędu 16 mm. Temperatura w sferze wierzchołków Tatr Wysokich będzie wahać się od 3 do 8 st. C, w Tatrach Zachodnich 4-10 st. C. Wiatr południowo-zachodni powieje od rana z prędkością 35 k/h w Tatrach Zachodnich do 50 km/h w Tatrach Wysokich i będzie stale przybierał na sile. Po południu osiągnie prędkość nawet 60 km/h. Ciśnienie 1014 hPa. Zachód słońca o godz. 18.48.

Niedziela

Ostatni dzień weekendu będzie ulewny i burzowy. Na Podtatrzu temperatura w ciągu dnia osiągnie maksymalną wartość 15 lub nawet 17 st. C. Natomiast w górach można spodziewać się temperatury maksymalnej od 4 do 6 st. C w Tatrach Wysokich i 8 st. C w Tatrach Zachodnich. Na ten dzień zapowiadany jest mocny deszcz. W ciągu doby spadnie 27-30 mm. Miejscami możliwy także deszcz ze śniegiem. Na Rysach i Świnicy zapowiadane są opady śniegu wielkości 3 cm. Od południa w całych Tatrach burze. Wiatr osiągnie prędkość maksymalną 50 km/h przed południem, później jego siła będzie maleć. Ciśnienie 1010 hPa. Zachód słońca o godz. 18.46.


Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 15.09.2017 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj aktualne informacje pogodowe! Dobrego weekendu!

Sandra Zalewska

Fot. Marcin Brzózka

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować