Warunki w Tatrach 08-10 września

piątek, 08 wrzesień 2017 10:23

Lato nie ustępuje zimie tak łatwo. W Tatrach zapowiada się pogodny, słoneczny i bezdeszczowy weekend. Przewidziane jest również ocieplenie.

Warunki na szlakach

Według komunikatu turystycznego TPN warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są dobre. Szlaki mogą być jedynie miejscami błotniste na odcinkach leśnych. Dotyczy to m.in. Ścieżki nad Reglami między Doliną Lejową, a Doliną Chochołowską.
 
W Dolinie ku Dziurze trwa remont szlaku – występują tam nieznaczne utrudnienia. TPN ostrzega również, że mostki  na Drodze pod Reglami między Doliną Strążyską a Białego są w złym stanie technicznym. Należy zachować ostrożność podczas przechodzenia po nich.

Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne, m.in. w Dolinie Chochołowskiej. W tych miejscach  TPN prosi o stosowanie się do poleceń pracowników Parku.


Jaskinia Mroźna  jest już dostępna dla turystów.

 

Zamknięcia szlaków pieszych

Od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu.


Warunki atmosferyczne

W ten weekend możemy zapomnieć o ujemnych temperaturach, śniegu i zachmurzeniu. Czeka nas trzy dni pięknej pogody. Niestety według prognoz, poprawa warunków będzie jedynie chwilowa. W przyszłym tygodniu nad Tatry wróci deszczowa aura i ochłodzenie. Bardzo możliwe jest też, że znów spadnie śnieg. Warto więc wykorzystać to chwilowe okno pogodowe, by wybrać się na szlak.


Piątek

Dziś w Tatrach słonecznie i bezchmurnie. Czas nasłonecznienia wyniesie nawet 10 h. Maksymalna temperatura, jakiej możemy spodziewać się tego dnia w dolinie Kościeliskiej to 17 st. C, na szczytach Tatr Zachodnich 8 st. C, natomiast na Rysach nieco chłodniej, 4 st. C. Prędkość wiatru na szczytach będzie się wahać między 25 - 30 km/h. Ciśnienie 1014 hPa. Słońce zajdzie o godz.19.06.


Sobota

Sobota zapowiada się bardzo podobnie, ale będzie cieplejsza. W Tatrach Zachodnich możemy liczyć nawet na 10 st. C. Natomiast na Rysach temperatura wyniesie 8 st. C. Dzień będzie bardzo słoneczny i pogodny, a niebo bezchmurne. Powieje jednak silniejszy wiatr. W porywach osiągnie on prędkość 50 km/h. W dolinach znacznie cieplej. Temperatura nieznacznie przekroczy 20 st. C. Wiatr powieje z prędkością do 16 km/h. Ciśnienie 1008 hPa.  Zachód słońca o godz. 19.04.


Niedziela

To kolejny piękny dzień w Tatrach. Będzie najcieplejszy z całego weekendu. W dolinach temperatura maksymalna wyniesie nawet 22 st. C. Na szczytach Tatr Zachodnich możemy spodziewać się temperatury od 9 st. C wczesnym rankiem do 12 st. C w ciągu dnia i wieczorem. Na Rysach przez cały dzień temperatura pozostanie na poziomie 8 st. C. Tego dnia możemy liczyć na 5 - 7 h nasłonecznienia. Wieczorem na niebie pojawi się już lekkie zachmurzenie. Wiatr osiągnie prędkość 45 - 50 km/h. Ciśnienie 1010 hPa. Zachód słońca o godz. 19.02.


Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 08.09.2017 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj aktualne informacje pogodowe! Dobrego weekendu!

 

Sandra Zalewska

Fot. Rafał Raczyński

Oceń ten artykuł
4.75
4
Zaloguj się, by skomentować