Ostatnie interwencje TOPR podczas tych wakacji

czwartek, 07 wrzesień 2017 11:49

Turyści chętnie korzystali z wypoczynku w Tatrach do samego końca wakacji. Ratownicy mieli więc sporo pracy. Przeczytajcie o kilku interwencjach wybranych z ostatniej kroniki TOPR.

Wypadek taterniczki

W ubiegły wtorek ratownicy zostali powiadomieni o wypadku taternickim. Podczas wspinaczki północną ścianą Świnicy drogą "Prawy Dorawski" urazu doznała taterniczka. Kobieta odpadła od ściany i uderzyła w nią głową. W wyniku upadku doszło do stłuczenia głowy i nogi. Partner wspinaczki opuścił taterniczkę do podstawy ściany i przeprowadził w miejsce dogodne do przylotu śmigłowca. Stamtąd została ewakuowana przez ratowników.

Atak histerii pod Rysami

Tego samego dnia o pomoc ratowników poprosiła kobieta wędrująca na Rysy z 17-letnim bratem. W rejonie Buli pod Rysami młody turysta doznał ataku histerii, którego nie mógł opanować. Na pomoc wyruszył ratownik TOPR, który po uspokojeniu chłopaka sprowadził go w bezpieczne miejsce.

Nogi, które odmówiły posłuszeństwa

Ostatniego dnia sierpnia ratownicy zostali poproszeni o udzielenie pomocy 76-letniej turystce, której na szlaku z Kasprowego Wierchu na Halę Gąsienicową "nogi odmówiły posłuszeństwa".

Wieczorna wędrówka bez latarki

W piątkowy wieczór pomocy TOPR potrzebowali turyści wędrujący szlakiem w okolicy Równi Waksmundzkiej. Okazało się, że rozładował się im telefon, którym oświetlali sobie drogę. Po godzinie 21 zostali doprowadzeni do Murowańca przez ratowników.


Wybierając się w Tatry warto dobrać szlak odpowiednio do naszej kondycji, możliwości i umiejętności. Pamiętajmy również, że jesienią dzień jest już zdecydowanie krótszy niż w miesiącach letnich. Na wycieczkę tatrzańskimi szlakami koniecznie zapakujcie do plecaka latarkę.

 

Sandra Zalewska

Fot. Ada Sz.

Oceń ten artykuł
4.25
7
Zaloguj się, by skomentować