Warunki w Tatrach 01-03 września

piątek, 01 wrzesień 2017 10:52

Pogoda w Tatrach jest bardzo zmienna. Prognozy nie są ze sobą zgodne i zmieniają się w błyskawicznym tempie. Co do jednego nie ma wątpliwości, podczas tego weekendu pogoda nie będzie rozpieszczać turystów.

Warunki na szlakach

Według komunikatu turystycznego TPN obecnie warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są dobre, nie ma większych utrudnień. Szlaki mogą być jedynie miejscami błotniste na odcinkach leśnych. Dotyczy to m.in. Ścieżki nad Reglami między Doliną Lejową, a Doliną Chochołowską.
Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne, m.in. w Dolinie Chochołowskiej. Prosimy w tych miejscach o ostrożność i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.


Zamknięcia szlaków pieszych

Od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu.


Warunki atmosferyczne

Na kilka godzin nasłonecznienia możemy liczyć jedynie w piątek. Pozostałe dni mają być pochmurne, z niewielkimi przejaśnieniami. Będzie również deszczowo. Można więc powiedzieć, że w Tatry zawita typowo jesienna pogoda.
 
Piątek

Możliwe, że to ostatni pogodny dzień w Tatrach w najbliższym czasie. W Kościelisku temperatura osiągnie maksymalnie 25 st. C. W tym dniu możemy liczyć na 7 - 9 h nasłonecznienia. Zarówno w dolinach jak i na szczytach gór wieczorem i nocą może spaść lekki deszcz, występuje również ryzyko wystąpienia burz w tym czasie. Na najwyższych szczytach temperatura w ciągu doby będzie wahać się od 7 do 13 st. C. A wiatr osiągnie prędkość ok. 20 km/h. Ciśnienie 1015 hPa. Słońce zajdzie o godz. 19.21.

Sobota

Sobota zapowiada się pochmurnie i deszczowo. Temperatura w Kościelisku będzie wahać się w granicach 8 - 15 st. C. Tego dnia nie ma co liczyć na słońce. W niższych partiach gór wystąpią opady do 5 mm, powyżej 2000 m nawet 10 mm w ciągu dnia. Największe nasilenie opadów wystąpi w nocy i nad ranem. W ciągu dnia lekkie opady, z możliwymi chwilowymi przejaśnieniami. Co do maksymalnej temperatury w sferze wierzchołków gór prognozy są rozbieżne, osiągnie ona wartość 7 - 9 st. C lub, jak podaje inna prognoza, jedynie 3 st. C. Wiatr południowo-zachodni powieje z siłą ok. 20 km/h. Ciśnienie 1013 hPa. Zachód słońca o godz. 19.19.

Niedziela

Ostatni dzień weekendu będzie przypominał późną jesień. Na Podtatrzu temperatura w ciągu dnia nie przekroczy 10 st. C. Natomiast w górach można spodziewać się temperatury maksymalnej 0 st. C. W dolnych partiach gór deszczowo. W ciągu doby spadnie 10 - 20 mm deszczu. Miejscami możliwy także deszcz ze śniegiem. Powyżej 2000 m zapowiadane są opady śniegu wielkości 8 cm, a nawet jak podają inne prognozy 10 - 20 cm. Temperatura odczuwalna na Rysach w południe może wynieść nawet -12 st. C. Ciśnienie 1012 hPa. Zachód słońca o godz. 19.17.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 01.09.2017 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj aktualne informacje pogodowe! Dobrego weekendu!

 

Sandra Zalewska

Fot. Monika NaJot.

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować