Turyści biwakują w górach mimo zakazu

czwartek, 31 sierpień 2017 12:51

Pisaliśmy już o różnych niewłaściwych zachowaniach turystów na tatrzańskich szlakach, dziś przyszedł czas na nielegalne biwakowanie na terenie TPN.

Turyści często tłumaczą się niewiedzą, jednak nie jest to wystarczające usprawiedliwienie. Wchodząc na teren TPN powinniśmy znać zasady na jakich możemy tam przebywać. Niestety odwiedzający Tatry często lekceważą regulamin Parku i nie zaznajamiają się z nim lub mimo jego znajomości postępują niezgodnie z przepisami.

 

W tym sezonie mandatem za biwakowanie w Tatrach zostało ukarane kilkanaście osób. Każdą z nich nielegalny nocleg kosztował 400 zł. Za tą kwotę można opłacić dobę w wysokiej klasy hotelu.

W przypadku biwakowania w Tatrach niebezpieczeństwem nie jest jedynie otrzymanie mandatu. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że noc jest czasem, gdy na szlaki wychodzą dzikie zwierzęta. Jest to również ryzykowne ze względu na zmieniającą się pogodę. O burzy, która zaskoczyła turystów podczas noclegu na szczycie pisaliśmy zaledwie tydzień temu.

Należy pamiętać również o ochronie przyrody. To właśnie ze względu na zwierzęta żyjące w Tatrach obowiązuje zakaz biwakowania.

 

Sandra Zalewska

Fot. Laky Landscape

Oceń ten artykuł
4.80
6
Zaloguj się, by skomentować