Warunki w Tatrach 25-27 sierpnia

piątek, 25 sierpień 2017 08:57

Tym razem będzie rześko. Wraz z pojawieniem się sierpniowego opadu śniegu, w Tatrach panują „mniej letnie” temperatury. Część weekendu będzie deszczowa. Dopiero w niedzielę przewaga słońca.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, dwudziesty piąty dzień sierpnia. Słońce wstało nad Tatrami o godzinie 5.46, do 19.37 niebo będzie jasne. W ostatnim tygodniu w Tatrach spadł śnieg. Pomimo trwania lata nie jest to wcale zjawisko nadzwyczajne, a „sierpniowy opad śniegu” jest w zasadzie klasycznym kaprysem natury, która taką „niespodziankę” sprawia nam właściwie co roku. Po śniegu prawie nie ma już śladu, pozostaną z nami jednak nieco niższe niż na lato przystało temperatury.

Lato… Lato… Wraz z sierpniem sezon turystyczny powoli dobiega końca, czy nie powinniśmy mówić już o jesieni? Wszak w powietrzu czuć już jej chłodniejszy oddech. Kwitną goryczki, różowe kwiaty wierzbówki kiprzycy (te różowe z Gąsienicowej) zaraz odfruną, Czerwone Wierchy się zaczerwienią. Hmm… Dopóki Tatrzański Park Narodowy wydaje komunikat (www.tpn.pl/zwiedzaj), że: „w związku z dużym ruchem turystycznym w kierunku Morskiego Oka, w pogodne dni, w godzinach późnoporannych - ok. 9 zaczyna brakować miejsc parkingowych na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie, a na drodze dojazdowej na ww. parkingi (w stronę Morskiego Oka) mogą tworzyć się korki. Polecamy korzystanie z komunikacji publicznej”. – To może jeszcze sezon, to może jeszcze nadal jest lato.

Warunki na szlakach

Po ostatnim opadzie śniegu, warunki na szlakach poprawiają się. Zgodnie z informacją komunikatu turystycznego TPN, szlaki tylko miejscami są mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych błotniste. Szczególnie dużo błota jest w miejscach, gdzie trwa zrywka i wywóz drewna (m.in. na Ścieżce nad Reglami między Doliną Lejową, a Doliną Chochołowską). Stan wód w potokach tatrzańskich jest jeszcze podniesiony. W godzinach porannych w partiach graniowych Tatr mogą występować oblodzenia. W Dolinie Białego trwa remont szlaku i miejscami występują nieznaczne utrudnienia. Prosimy o ostrożność oraz stosowanie się do poleceń pracowników wykonujących remont. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne, między innymi w Dolinie Chochołowskiej. Prosimy w tych miejscach o ostrożność i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Zamknięcia szlaków

Od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu.

Warunki pogodowe

Piątek, 25 sierpnia

Dzień najprawdopodobniej będzie pogodny i słoneczny (łączny czas nasłonecznienia około 8 godzin), zachmurzenie 10%-30% nieba. Uwaga! Niektóre prognozy przewidują jednak możliwość wystąpienia popołudniowej burzy wraz z ulewnymi opadami deszczu (nawet około 8 mm/12 h). Synoptycy nie są zgodni co do kaprysów dzisiejszej pogody, bądźmy więc czujni i obserwujmy niebo! Wiejący z zachodu wiatr w porywach może osiągać około 40 km/h. Ciśnienie: 1020 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości dolin wyniesie 22 st. C. W strefie wierzchołków gór 14 st. C. Zachód słońca: 19.37. Termika: chłodno i mokro.

Sobota, 26 sierpnia

Kolejny dzień weekendu raczej pogodny, tym niemniej lokalnie mogą wystąpić opady deszczu i burze (zachmurzenie 20-70% nieba, łączny czas nasłonecznienia 6-8 godzin). Suma opadów atmosferycznych może wynieść nawet 8 mm/12 h. Wiejący z zachodu wiatr będzie osiągać siłę około 30 km/h. Ciśnienie: 1019 hPa, będzie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 21 st. C. W strefie wierzchołków gór 15 st. C. Zachód słońca: 19.35; termika: chłodno i mokro.

Niedziela, 27 sierpnia

Ostatni dzień weekendu zapowiadany jest jako najbardziej pogodny (o ile w piątek i sobotę istnieje prawdopodobieństwo burzy z ulewnymi opadami deszczu, tego dnia najprawdopodobniej wystąpią jedynie przelotne opady deszczu). Łączny czas nasłonecznienia przewidywany jest na około 5 godzin. Zachmurzenie około 40% nieba. Suma możliwych opadów: około 3 mm/12 h. Wiejący z zachodu wiatr w porywach może osiągać około 40 km/h. Ciśnienie: 1015 hPa, zacznie ponownie rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 22 st. C. W strefie wierzchołków gór 15 st. C. Zachód słońca: 19.33; termika: chłodno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 25.08.2017 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne informacje pogodowe! Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować