Dobre wieści ws. linii transgranicznych

piątek, 18 sierpień 2017 15:19

Na fanpage'u Polska - Słowacja autobusy pojawiły się nowe informacje w sprawie transgranicznych linii autobusowych, które mają łączyć Tatry, Spisz i Orawę.

Pierwotny pomysł utworzenia nowych regularnych linii autobusowych łączących Polskę i Słowację jest konsultowany i ulepszany. O pierwszych owocach tych rozmów informowaliśmy już pod koniec lipca. Po trwających półtora miesiąca konsultacjach, wiemy już, że poza starostami Zdziaru i Jaworzyny Tatrzańskiej wszyscy poparli ideę małopolskich samorządowców.

 

Podczas rozmów projekt uległ jednak kolejnym zmianom. Najnowsza wersja przebiegu tras linii autobusowych, które miałyby powstać, niedawno została opublikowana na facebook'u. Obecnie wygląda ona następująco:

"Linia Zakopane - Sucha Hora - Oravice - Zuberec - Zverovka - Zuberec - Twardoszyn

Pierwszy kurs o 7 rano, przyjazd do Zverovki (wyjście na szlaki w rejonie Rohaczów, Grzesia, Rakonia i Wołowca od słowackiej strony) ok. 8:30. Kursy przez cały dzień (zamiast zakładanych dwóch rano i dwóch powrotnych), ostatnie powrotne ok. 19 - 20.

Linia Trstena - Jabłonka z możliwością przedłużenia do Lipnicy Wielkiej, o ile Lipnica Wielka (gmina) choćby w niewielkim stopniu będzie partycypować w kosztach.

Kursowanie od wczesnego rana do wieczora w takcie dwugodzinnym.

Linia tatrzańska Zakopane - Małe Ciche - Tatrzańska Kotlina - Tatrzańska Łomnica - Stary Smokowiec - Szczyrbskie Pleso - Podbańskie

Pierwszy kurs z Zakopanego o 6 rano, kursy przez cały dzień, ostatni kurs powrotny z Podbańskiego o 21! Możliwość długich wycieczek górskich i powrót późnym wieczorem do Polski. O 21 wyjazd autobusu z Zakopanego do Popradu - przyjazd ok. 23 - możliwość przesiadki na nocne pociągi do Bratysławy i Pragi.

Linia pienińska Nowy Targ PKP - Nowy Targ Nowa Targowica - Niedzica - Czerwony Klasztor (wyjście na Trzy Korony, Pieniny) - Spiska Biała - Kieżmark - Poprad."Kolejny etap konsultacji będzie dotyczył kwestii finansowych. Koszt wszystkich linii szacuje się na nieco ponad 4 mln zł. Podczas rozmów poruszony będzie temat udziału strony polskiej, słowackiej i dochodu ze sprzedaży biletów w pokryciu kosztów.


Sandra Zalewska

Fot. Gerard Banach

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować