O tatrzańskich pocztówkach - Adam Czarnowski

piątek, 18 sierpień 2017 12:00

„O tatrzańskich pocztówkach” Adama Czarnowskiego to album wprowadzający nas w znany nam, ale jakby inny, zamierzchły krajobraz Tatr. Biorąc go do ręki dotykamy historii niezwykle barwnej, ciekawej i z pewnością wartej poznania.

 O autorze

Album „O tatrzańskich pocztówkach” to efekt 25-letniej pracy kolekcjonerskiej i badawczej, a także wielkiej pasji Adama Czarnowskiego. Tą publikację można z pewnością nazwać dziełem jego życia.  O jej autorze można powiedzieć naprawdę wiele. Został zapamiętany jako jeden z najwybitniejszych polskich krajoznawców. Był zdolnym fotografikiem, a także znawcą historii polskiej fotografii i pocztówki. Podczas swojego życia zgromadził niesamowity zbiór pocztówek liczący ponad 90 tysięcy egzemplarzy, w tym aż 5 tysięcy związanych z Tatrami. Warto również wspomnieć, że podczas swojego życia został autorem 14 książek i 700 prac źródłowych.

 

 O albumie

Dzieło Czarnowskiego jest bardzo obszerne i niezwykle ciekawe. Album został dopracowany w każdym szczególe. Na uwagę zasługuje szata graficzna publikacji. Na ponad 500 stronach znajdziemy szeroki zbiór reprodukcji tatrzańskich pocztówek. To ponad 900 nietuzinkowych ilustracji. Wiele z nich zostało udostępnione dla tak dużej liczby odbiorców dopiero pierwszy raz. Jest to zatem niesamowita i pierwsza jak dotąd okazja, by zapoznać się z tak pokaźnym zbiorem, bez konieczności poszukiwań i wychodzenia z domu. Nie ma wątpliwości, że jest to pozycja absolutnie wyjątkowa.

 

 Historia Tatr

Zebrane w albumie widokówki ukazują Tatry na przestrzeni kilkudziesięciu lat, obejmując przełom XIX i XX wieku, aż po okres międzywojenny. To doskonałe źródło wiedzy o zmianach, jakie dokonały się w tym regionie przez dziesiątki lat. Na dodatek wszystko to jest zilustrowane, więc łatwiej uzmysłowić sobie panujące wtedy realia. Wśród pocztówek znajduje się mnóstwo pięknych tatrzańskich krajobrazów, widoki na Zakopane i portrety górali.

 

Publikacja umożliwia czytelnikowi odbycie małej podróży w czasie w rejon Tatr. Dzięki dużej ilości ilustracji, możemy zobaczyć, jak wyglądało wtedy życie pod Tatrami czy sama turystyka górska. Album jest zatem interesującą formą poznawania dawnych czasów, nie jak to ma miejsce zazwyczaj - z obszernych, trudnych tekstów, ale z ciekawych fotografii i wydawanych przez te lata pocztówek.

 

 Historia pocztówki tatrzańskiej

 „O tatrzańskich pocztówkach” to pokaźnych rozmiarów, twardo oprawiona książka, która wspaniale nadaje się na ozdobą biblioteczki o tematyce tatrzańskiej. Miejsce na tę pozycję powinno znaleźć się również na półkach miłośników i kolekcjonerów pocztówek, gdyż jest to pierwszy album poświęcony głównie historii widokówek i ich twórcom. Można w nim zobaczyć kolekcje wielu deltiologów, a także dowiedzieć się kto i jakie tatrzańskie karty pocztowe wydawał.

 

Album ukazuje historię pocztówki związanej z Tatrami, poczynając od pierwszej widokówki, która pojawiła się w 1895 roku, po jej masową produkcję w obecnych czasach. Książka przeprowadza również czytelnika przez drogę, którą przebyły widokówki od pierwotnej do bieżącej wersji, w kwestii techniki ich wykonania. Przeglądając album zobaczymy kartki wykonane różnymi metodami, poznamy wydawców, edytorów i zakłady fotograficzne pracujące przy powstawaniu pocztówek. To niesamowita kopalnia wiedzy na temat dziejów widokówki.

 

Warto zwrócić uwagę na to, że poza pięknymi i wyjątkowymi ilustracjami, książka zawiera bogate w treść fragmenty tekstu. Dzięki nim historia ukazana w pocztówkach, została omówiona i przedstawiona czytelnikowi w przystępny sposób.  

 

Podsumowując, album Adama Czarnowskiego pt. „O tatrzańskich pocztówkach” to wyjątkowa publikacja – podróż przez historię zatrzymaną w tatrzańskich pocztówkach. To bez wątpienia pozycja obowiązkowa dla miłośników filokartystyki, tatrzańskich koneserów, a także wszystkich miłośników historii Tatr.

 

Sandra Zalewska

Oceń ten artykuł
5.00
3
Zaloguj się, by skomentować