Warunki w Tatrach 18-20 sierpnia

piątek, 18 sierpień 2017 10:46

Jeżeli Wasze plany eksploracji szlaków przypadają na drugą część weekendu, lepiej zrezygnować. Dobre warunki w Tatrach będą panować do sobotniego południa. Potem nastąpi załamanie pogody.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, osiemnasty dzień sierpnia. Słońce rozjaśnia niebo od godziny 5.35. Do zachodu zostało jeszcze sporo czasu. Noc zajmie miejsce dnia o godzinie 19.50. Szczęściarze, którzy wyruszyli dziś w Tatry, przez zdecydowaną większość dnia będą cieszyć się dobrą pogodą. Bądźmy jednak czujni. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po południu wystąpią burze.

W czasie długiego weekendu tatrzańskie szlaki przeżyły potężne oblężenie. Obecnie w Tatrach nadal panuje ogromny ruch turystyczny. Tatrzański Park Narodowy w Komunikacie Turystycznym (www.tpn.pl/zwiedzaj) informuje, że w godzinach południowych tworzą się korki na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia. Dotyczy to głównie Giewontu, Zawratu, Orlej Perci, a także Rysów. Prosimy o szczególną ostrożność w tych miejscach. Na żółtym szlaku z Doliny Pięciu Stawów Polskich na Przełęcz Krzyżne trwa remont. Występują tam utrudnienia i prosimy o rozwagę i ostrożność oraz stosowanie się do poleceń pracowników wykonujących remont. W godzinach przedpołudniowych - od ok. godziny 10.00 tworzą się kolejki do punktów sprzedaży biletów. Również w godzinach 8.00-9.00 kończą się już miejsca parkingowe na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie. Prosimy wybierać transport zbiorowy.

W Dolinie Białego trwa remont szlaku. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne, między innymi w Dolinie Chochołowskiej i Olczyskiej. Prosimy w tych miejscach o ostrożność i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

W sobotę odbędzie się Flexistav Bieg Granią Tatr. Na jego trasie można spodziewać się utrudnień. W tym samym czasie odbędzie się pielgrzymka na Giewont organizowana przez Parafię pw. św. Krzyża w Zakopanem. Jeżeli ktoś zaplanował na jutro wycieczkę na Giewont, to w miarę możliwości zaleca się zmianę planów wycieczkowych i przełożenie wycieczki na inny dzień.

Zamknięcia szlaków

Od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu.

Warunki pogodowe

Piątek, 18 sierpnia

Cały dzień pogodny (łączny czas nasłonecznienia do 9 godzin, zachmurzenie 40%-50% nieba, zacznie się zwiększać w godzinach popołudniowych). Synoptycy prognozują możliwość wystąpienia burzy z intensywnymi opadami deszczu. Wiejący z południowego zachodu wiatr w porywach może osiągać 45 km/h. Ciśnienie na wysokości około 2000 m n.p.m.: 1019 hPa, będzie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 23 st. C. W strefie wierzchołków gór około 16 st. C. Zachód słońca: 19.50. Termika: ciepło i sucho.

Sobota, 19 sierpnia

Sobota to dzień graniczny spotkania dwóch frontów, które diametralnie odmieni sytuację pogodową. Pierwsza część dnia będzie pogodna, z małym zachmurzeniem. Od południa na niebie zaczną zbierać się chmury (łączny czas nasłonecznienia około 6 godzin; zachmurzenie 20%-90% nieba). Uwaga! Po południu i w nocy z soboty na niedzielę w Tatrach wystąpią intensywne burze z ulewnymi opadami deszczu. Przebywanie na szlakach będzie w tym czasie bardzo niebezpieczne! Zaleca się zostać w schronisku/na kwaterze. Suma opadów atmosferycznych do niedzielnego poranka może wynieść nawet 40 mm/ 12 h lub więcej. Wiejący z południowego zachodu wiatr początkowo słaby, około 20 km/h. W czasie burzy porywisty, około 50 km/h. Ciśnienie: 1016 hPa, będzie ponownie rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości pięter reglowych wyniesie 23 st. C. W strefie wierzchołków gór 15 st. C. Zachód słońca: 19.48. Termika: chłodno i mokro.

Niedziela, 19 sierpnia

W ostatni dzień weekendu będziemy mieć do czynienia ze znacznym ochłodzeniem. Poranek mglisty i deszczowy, z niskim pułapem chmur. Zachmurzenie duże, około 90% nieba. Raczej nie spodziewamy się przejaśnień. W ciągu dnia intensywne opady deszczu (około 30 mm/12 h), niewykluczone również burze, bądźmy ostrożni! Wiejący z północy wiatr w porywach może osiągać 50 km/h. Ciśnienie: 1020 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości 1000 m n.p.m. wyniesie tylko 13 st. C. W strefie wierzchołków gór 7 st. C. Zachód słońca: 19.46; termika: zimno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 18.08.2017 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne zapowiedzi synoptyków.

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować