Wycinka drzew w dolinach

piątek, 11 sierpień 2017 14:13

W Dolinie Chochołowskiej, Lejowej i Jarząbczej trwają intensywne prace usuwania drzew. Konieczność wycinki spowodowana jest głównie kornikami, które zaatakowały regle.

Wycinka obejmuje drzewa chore i martwe. Ze względu na ich dużą ilość, prace będą trwały miesiącami. Odbywają się one w okolicy szlaków turystycznych, dlatego mogą powodować utrudnienia. Warto zapoznać się z komunikatem, który w tej sprawie wydał TPN. Oto jego treść:

Leśniczy Zbigniew Kowalski raportuje: „Na terenie Dolin Chochołowskiej i Lejowej trwają bardzo intensywne prace leśne prowadzone przez Wspólnotę Leśną 8 Wsi (administratora terenu) przy usuwaniu drzew zaatakowanych przez korniki lub uszkodzonych z innych powodów. W ciągu ostatnich 2–3 tygodni w pobliżu Polany Chochołowskiej przybyło kilkaset martwych lub zaatakowanych przez korniki drzew. Wobec tego prace przy ścince i zrywce będą trwały jeszcze miesiącami.

Intensywne prace w pobliżu szlaków turystycznych są prowadzone od Krowiego Żlebu (szlak na Trzydniowiański Wierch) przez Dolinę Jarząbczą, Wyżnią Chochołowską (szlak na Wołowiec) po stoki Jamburowego Wierchu i Bobrowca (początek szlaku na Grzesia). Ponadto dolna część Doliny Starorobociańskiej oraz niektóre fragmenty ścieżki pod i nad reglami są również bardzo mocno użytkowane przez pojazdy związane z pracami leśnymi.

Na opisanych fragmentach szlaków w przypadku wystąpienia większych opadów deszczu pojawiają się utrudnienia dla turystyki związane z dużą ilością błota, najgorzej jest na odcinku ścieżki nad reglami od strony Doliny Chochołowskiej, szczególnie nie polecamy tego szlaku dla turystów po opadach deszczu! Ponadto w związku z tym, że zostało usuniętych sporo drzew z oznakowaniem szlaku lub odpadła kora na martwych drzewach, prosimy zwracać uwagę na właściwy przebieg szlaku, zwłaszcza w miejscach, gdzie znajdują się drogi leśne do wywozu drewna”.

 

Sandra Zalewska

Fot. Jerzy Mucha.

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować