Warunki w Tatrach na długi weekend sierpniowy

piątek, 11 sierpień 2017 07:29

Dla tych, którzy długi weekend spędzą w Tatrach mamy dobrą i złą wiadomość. Dobra to taka, że przez większość dni pogoda dopisze. Zła – trafią na prawdziwe, turystyczne oblężenie gór.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, jedenasty dzień sierpnia. Słońce wstało nad Tatrami o godzinie 5.25, niebo zacznie się ściemniać po 20.03. Dzień, ledwie zauważalnie, staje się coraz krótszy. Ostatnie doby na południu Polski były niezwykle upalne. Wysokie temperatury będą nam dokuczać już tylko piątek, kolejna fala gorrrrąca jest spodziewana w drugiej części przyszłego tygodnia. Tatrzański Park Narodowy komunikuje: podczas słonecznej, upalnej pogody nawet w wyższych partiach gór panują dosyć wysokie temperatury. Prosimy o uwzględnienie tego przy planowaniu wycieczki, zwłaszcza jeśli uczestniczą w niej dzieci i osoby starsze. Dodatkowe butelki wody i nakrycia głowy mogą okazać się niezbędne.

W długi weekend sierpniowy na szlakach zwykle panuje wzmożony ruch turystyczny. W godzinach południowych tworzą się korki na kopułę szczytową Giewontu, a także na innych szlakach ubezpieczonych łańcuchami, np. na Zawrat czy Kozi Wierch. Bardzo prosimy o ostrożność i zachowanie cierpliwości w tych miejscach. W związku z dużym ruchem turystycznym w kierunku Morskiego Oka, w godzinach późno porannych - ok. 8.30 zaczyna brakować miejsc parkingowych na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie, a na drodze do Morskiego Oka tworzą się duże korki. Polecamy korzystanie z komunikacji publicznej.

Najbliższe dni będą ciepłe i słoneczne. Piątek niemal bezchmurny, za to z bardzo silnym wiatrem. Na sobotę synoptycy prognozują burze. Niedziela pochmurna, poniedziałek i wtorek raczej pogodne. Wymarzona pogoda na długi weekend.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją komunikatu turystycznego Tatrzańskiego Parku Narodowego (www.tpn.pl/zwiedzaj) obecnie w Tatrach panują bardzo dobre warunki. Jedynym utrudnieniem jest silny wiatr, który na odcinkach leśnych może powodować łamanie się gałęzi, a w wyższych partiach może utrudniać poruszanie się. Na sobotę synoptycy prognozują możliwość wystąpienia burzy. W czasie nawałnicy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.), w okolicy cieków wodnych.

W Dolinie Białego trwa remont szlaku. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne, między innymi w Dolinie Chochołowskiej i Olczyskiej. Prosimy w tych miejscach o ostrożność i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Zamknięcia szlaków

Od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu.

Warunki pogodowe

Piątek, 11 sierpnia

Pogoda dopisze, będziemy mieli do czynienia jednak z bardzo silnym, południowo wschodnim wiatrem (około 70 km/h, niektóre prognozy mówią o wyższych wartościach). Przez cały dzień niebo niemal bezchmurne (zachmurzenie do 30% nieba; łączny czas nasłonecznienia 12 godzin). Raczej bez opadów. Ciśnienie: 1015 hPa, będzie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 28 st. C. W strefie wierzchołków gór nawet 20 st. C. Zachód słońca: 20.03. Termika: ciepło i sucho.

Sobota, 12 sierpnia

Kolejny dzień weekendu będzie mniej obfitować w słońce. Zachmurzenie zmienne, lokalnie narastające do dużego (70-100% nieba); łączny czas nasłonecznienia do 3 godzin. Synoptycy prognozują możliwość wystąpienia burzy już od rana. Cała dobra zagrożona jest tym zjawiskiem. Suma prognozowanych opadów: nawet 10 mm/ 12 h, podczas nawałnicy. Wiejący ze zmiennych kierunków wiatr porywisty, do 70 km/h. Ciśnienie: 1012 hPa, zacznie intensywnie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 21 st. C. Na około 2000 m n.p.m. 14 st. C. Zachód słońca: 20.01; termika: ciepło i mokro.

Niedziela, 13 sierpnia

W niedzielę tatrzańska aura nieco się uspokoi, będzie za to dość pochmurno (zachmurzenie 70-80% nieba), z niewielkimi tylko przejaśnieniami (łączny czas nasłonecznienia około 2 godzin). W ciągu dnia, lokalnie spodziewamy się opadów deszczu (około 2 mm/12 h). Wiejący z północy wiatr w porywach może osiągać około 50 km/h). Ciśnienie: 1018 hPa, nadal będzie rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości 1000 m n.p.m. wyniesie 14 st. C. W strefie wierzchołków gór 7 st. C. Zachód słońca: 19.59. Termika: chłodno i mokro.

Dla tych, którzy resztę dni długiego weekendu postanowią spędach w Tatrach mamy dobrą wiadomość, od poniedziałku najprawdopodobniej możemy liczyć na rozpogodzenia.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 11.08.201 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne dane!

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
4.50
2
Zaloguj się, by skomentować