23 lata od katastrofy śmigłowca TOPR

czwartek, 10 sierpień 2017 10:20

Jutro przypada 23 rocznica najtragiczniejszego zdarzenia w historii TOPR. 11 sierpnia 1994 roku o godz 13:17 w Dolinie Olczyskiej rozbił się śmigłowiec. 2 ratowników i 2 pilotów biorących udział w akcji poniosło śmierć. Przypominamy szczegóły katastrofy.

Tego dnia ratownicy lecieli w rejon Suchej Przełęczy, by udzielić pomocy zagranicznym turystkom ze złamaniami kończyn dolnych. Po dotarciu na miejsce i rozpoczęciu akcji usłyszeli trzask i zauważyli, że kierownik wyprawy leży nieprzytomny z raną głowy o średnicy 5 cm. Podjęli natychmiastową decyzję o przetransportowaniu go do szpitala. Jak się później okazało, został on uderzony odłamkiem śmigła.

 

Lot miał trwać jedynie 3 minuty, jednak ten czas wystarczył, by doszło do rozwarstwienia łopaty wirnika. W efekcie awarii zaczęła ona uderzać o ogon śmigłowca, aż do jego obcięcia. Wtedy maszyna zupełnie utraciła sterowność i w niekontrolowanym locie runęła w okolicach Wielkiego Kopieńca. Cała załoga zginęła. Byli w niej ratownicy: Janusz Kubica, Stanisław Mateja i dwóch pilotów: Bogusław Arendarczyk i Janusz Rybicki. Jutro o godz 18.00 w kaplicy Urszulanek w Zakopanem (ul. Jaszczurówka 2) zostanie odprawiona Msza Święta w ich intencji.

 

Przed tragicznym zdarzeniem odbywały się ćwiczenia, podczas których nagrano film przedstawiający ratowników i pilotów, którzy zginęli w katastrofie:

 

Można również zobaczyć filmik przedstawiający tragedię:

 

Sandra Zalewska

Fot. Piotr Oramus

źródło filmów: YouTube

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować