Warunki w Tatrach 4-6 sierpnia

piątek, 04 sierpień 2017 08:55

Sezon turystyczny w pełni. Na szlakach nie zaznamy samotności, no, chyba że wyjdziemy wcześnie rano. Pogoda sprzyja wędrówkom, ale musimy uważać na upały i zapowiadane przez synoptyków burze.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, czwarty dzień sierpnia. Słońce wstało o godzinie 5.16 i nie opuści horyzontu do 20.15. Na szlakach panuje duże natężenie ruchu turystycznego. W godzinach południowych w górach jest tłoczno, na odcinkach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy) tworzą się korki. Miejmy to na uwadze i starajmy się wyruszyć w Tatry we wczesnych godzinach porannych.

W związku z dużym ruchem turystycznym w kierunku Morskiego Oka, w godzinach późnoporannych- ok. 8.30 zaczyna brakować miejsc parkingowych na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie, a na drodze do Morskiego Oka tworzą się duże korki. Polecamy korzystanie z komunikacji publicznej.

Dodatkowym zagrożeniem w Tatrach są obecnie wysokie temperatury i słońce. Dłuższe przebywanie na szlaku bez nakrycia głowy może prowadzić do udaru słonecznego, organizm szybko nagrzewa się i słabnie. Konieczne jest spożywanie bardzo dużej ilości płynów nawadniających.

Najbliższe dni w Tatrach będą przeważnie słoneczne i gorące. Opadów deszczu spodziewamy się dopiero w niedzielę. Synoptycy prognozują wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia popołudniowych burz. Obserwujmy niebo i nie dajmy się zaskoczyć. Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) i w okolicy cieków wodnych.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją komunikatu turystycznego TPN (www.tpn.pl/zwiedzaj), obecnie w Tatrach panują dobre warunki do uprawiania turystyki górskiej. Podczas słonecznej, upalnej pogody nawet w wyższych partiach gór panują dosyć wysokie temperatury. Prosimy o uwzględnienie tego przy planowaniu wycieczki, zwłaszcza jeśli uczestniczą w niej dzieci i osoby starsze. Dodatkowe butelki wody i nakrycia głowy mogą okazać się niezbędne.

W Dolinie Białego trwa remont szlaku. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne, między innymi w Dolinie Chochołowskiej i Olczyskiej. Prosimy w tych miejscach o ostrożność i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Zamknięcia szlaków

Od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu.

Warunki pogodowe

Piątek, 4 sierpnia

Od rana gorąco i słonecznie. Do godziny 14.00 chmury nie będą przysłaniać nieba (zachmurzenie oko. 30 % nieba, po południu narastające do 70%; łączny czas nasłonecznienia do 9 godzin). Po południu mogą wystąpić przelotne pady deszczu (około 0.5 mm/12 h), istnieje także prawdopodobieństwo pojawienia się burzy. Wiejący z zachodu wiatr w porywach może osiągać 15-20 km/h. Ciśnienie: 1016 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 26 st. C. W strefie wierzchołków gór 19 st. C. Zachód słońca: 20.15. Termika: ciepło i sucho.

Sobota, 5 sierpnia

O ile nie pojawi się burza, to będzie bardzo pogodny, słoneczny dzień z małym zachmurzeniem (10- 20% nieba; łączny czas nasłonecznienia około 8 godzin). Nie możemy lekceważyć nawet niewielkiego prawdopodobieństwa jej wystąpienia, prognozy nie są zgodne, trzeba więc uważać i pilnie obserwować niebo. Wiejący z kierunków zachodnich wiatr w porywach może osiągać do 20 km/h. Ciśnienie: nadal 1016 hPa, zacznie powoli rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości 1000 m n.p.m. wyniesie 24 st. C. W strefie wierzchołków gór 17 st. C. Zachód słońca: 20.13. Termika: ciepło i sucho.

Niedziela, 6 sierpnia

Ostatni dzień weekendu przyniesie pogodowy przełom. Od godzin południowych będzie mglisto i deszczowo, następnie uderzą burze. Spodziewamy się ulewnych opadów deszczu (nawet 20 mm/12 h)! łączny czas nasłonecznienia około 2 godzin. Wiejący z zachodu wiatr podczas nawałnicy będzie porywisty, może osiągać siłę około 50 km/h. Ciśnienie: 1017 hPa, będzie rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 21 st. C. W strefie wierzchołków gór 14 st. C. Zachód słońca: 20.11. Termika: ciepło i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 08.04.2017 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne zapowiedzi synoptyków!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować