Warunki w Tatrach 28-30 lipca

piątek, 28 lipiec 2017 08:57

Najbliższe dni pozwolą nam cieszyć się słonecznym uśmiechem lata w górach. Po deszczowym tygodniu weekend zapowiada się doskonale ale… bądźmy czujni! Synoptycy prognozują również burze.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, dwudziesty ósmy dzień lipca, pełnia sezonu turystycznego w Tatrach. Wybierając się w góry musimy mieć świadomość, że na najbardziej popularnych szlakach będzie tłoczno. W celu uniknięcia „korków” na łańcuchach na szlak najlepiej wyjść wcześnie rano. Planując wędrówkę warto wybrać mniej popularne destynacje, na przykład w Tatrach na Słowacji.

Tatrzański Park Narodowy niezmiennie apeluje: w związku z dużym ruchem turystycznym w kierunku Morskiego Oka, w godzinach późnoporannych zaczyna brakować miejsc parkingowych na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie, a na drodze do Morskiego Oka tworzą się duże korki. Polecamy korzystanie z komunikacji publicznej.

Pod względem pogody pierwszy dzień weekendu będzie mało przyjemny. W piątek od południa zachmurzenie zacznie rosnąć, możliwe znaczne opady deszczu. Sytuacja diametralnie zmieni się już w sobotę. Cała doba powinna być słoneczna i niemal bezchmurna. Niedzielne przedpołudnie pogodne, po godz. 12.00 prawdopodobieństwo wystąpienia burzy.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją komunikatu turystycznego Tatrzańskiego Parku Narodowego (www.tpn.pl/zwiedzaj), obecnie w Tatrach panują zmienne warunki do uprawiania turystyki. Po opadach deszczu szlaki miejscami są mokre i błotniste, zwłaszcza na odcinkach leśnych. Szczególnie dużo błota jest na Ścieżce nad Reglami między Doliną Chochołowską, a Doliną Lejową. Przy podejściu na Rysy, na szlaku leży jeszcze płat starego śniegu. Na kopule szczytowej Giewontu oraz w innych miejscach, gdzie występują sztuczne ułatwienia, w godzinach południowych, w słoneczne dni, tworzą się korki. Prosimy o szczególną ostrożność w tych miejscach. W wyższych partiach występują niskie temperatury powietrza. Prosimy o uwzględnienie tego przy planowaniu wycieczki. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne, między innymi w Dolinie Chochołowskiej i Olczyskiej. W Dolinie Olczyskiej trwa remont mostów. Prosimy w tych miejscach o ostrożność i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Zamknięcia szlaków

Przypominamy, że od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu.

Warunki pogodowe

Piątek, 28 lipca

Choć synoptycy prognozowali poranne zachmurzenie i opady deszczu, przedpołudnie jest pogodne, świeci słońce. Sytuacja zmieni się po godz. 12.00, kiedy chmury zakryją do 80% nieba (przewidywany łączny czas nasłonecznienia około 4 godzin). Po południu i wieczorem opady deszczu (do 2.5 mm/ 12 h), możliwa burza. Wiejący z zachodu wiatr w porywach może osiągać 40 km/h. W czasie burzy/w nocy silniejsze porywy. Ciśnienie: 1011 hPa, będzie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 17 st. C. W strefie wierzchołków gór 10 st. C. Zachód słońca: 20.25. Termika: zimno i mokro.

Sobota, 29 lipca

O ile wieczorne deszcze nie przesuną się na poranek, będzie pogodnie. Prognozy wskazują na czyste niebo (zachmurzenie 10-20%), lokalnie więcej chmur pojawi się na niebie po południu. Nie przewiduje się wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiejący z północnego zachodu wiatr w porywach może osiągać około 40 km/h. Ciśnienie: 1018 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 17. st. C. W strefie wierzchołków gór 10 st. C. Zachód słońca: 20.24; termika: zimno i sucho.

Niedziela, 30 lipca

Ostatni dzień weekendu ma niejednoznaczny scenariusz pogodowy. Poranek i godziny południowe raczej pogodne, z niewielkim zachmurzeniem (łączny czas nasłonecznienia nawet 8 godzin). Po południu lokalnie może wystąpić burza z opadami deszczu. Wiejący z południa wiatr w porywach może osiągać 35 km/h. Ciśnienie: 1018 hPa, będzie nieznacznie rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 23 st. C. W strefie wierzchołków gór około 14 st. C. Zachód słońca: 20.22; termika: zimno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych meteorologicznych z godzin porannych 28.07.2017 r. Wybierając się w góry pamiętaj, że tatrzańska aura jest bardzo kapryśna, zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne dane. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować