Jak przygotować się do wycieczki w góry, cz. I

piątek, 21 lipiec 2017 15:03

Planujesz swoją pierwsza wyprawę w Tatry? Nie wiesz jak się do tego przygotować? Przeraża Cię kwestia pakowania plecaka? Nie panikuj! Początki zawsze są trudne. Każdy miłośnik gór robił to kiedyś po raz pierwszy. Wielu z nich popełniło przy tym błędy, których Ty możesz uniknąć, dlatego zanim wyruszysz w nieznane, mamy dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek.

Pakujemy się w Tatry cz. I

 

 

W co się spakować?

Zacznijmy od podstaw. Cokolwiek chcesz wziąć w góry zapakuj to w plecak. Torby turystyczne, reklamówki, torebki zupełnie nie nadają się na górską wędrówkę. Plecak nie zsunie się z ramienia, a ręce pozostaną wolne. W wyższych partiach trzeba czasem chwycić łańcuch lub skałę, a w przypadku potknięcia - można się nimi ratować podczas upadku.


Co ze sobą zabrać?

Buty

Dobre i wygodne buty trekkingowe to absolutna podstawa. W końcu to one mają kontakt z podłożem, a Tobie zależy by się na nim bezpiecznie utrzymać. Jeśli ubierasz klapki, baleriny, półbuty -narażasz się na urazy i poślizgnięcie. Buty mogą być niskie lub wysokie – jak wolisz, najważniejsze by miały podeszwę o dobrej przyczepności, dostosowaną do wędrówek po skale. To wyposażenie, na którym nie można oszczędzać, od tego zależy Twoje bezpieczeństwo na szlaku!

Kurtka przeciwdeszczowa

Nawet jeśli świeci słońce i zapowiada się ładny dzień. Warto mieć ją w plecaku. W górach pogoda zmienia się bardzo szybko, może Cię więc zaskoczyć deszcz, lepiej być na to przygotowanym.

Mapa

To rzecz, którą musisz mieć przy sobie. Nawet jeśli wydaje Ci się, że wiesz, którymi szlakami chcesz wędrować. W górach możesz trafić na mgłę, pomylić strony. Już nie jeden turysta skołowany chodził tam i z powrotem, nie wiedząc, gdzie tak na dobra sprawę zmierza.

Krem do opalania i nakrycie głowy

Wcale nie chcemy zachęcać Cię do wylegiwania się na stokach, jednak wychodząc w góry na cały dzień będziesz stale poddany działaniu promieni słonecznych. Tatry potrafią tu zaskoczyć, nawet jeśli wydaje się, że powiewa chłodny wietrzyk, nie daj się zmylić i chroń swoją skórę i głowę. Wielu turystów powróciło ze szlaku z poparzeniami, nie popełnij tego błędu.

Naładowany telefon

Czasem może uratować Twoje lub czyjeś życie. Koniecznie zapisz w nim numer do TOPR: +48 601 100 300 i HZS: 18 300 (jeśli wybierasz się w Tatry słowackie). Warto zainstalować również aplikację "Ratunek".

 

Sandra Zalewska

Fot. Joanna Wójcik-Tarnowska.

Oceń ten artykuł
4.25
8
Zaloguj się, by skomentować