Warunki w Tatrach 21-23 lipca

piątek, 21 lipiec 2017 11:15

W ciągu najbliższych dni trzeba skrupulatne wybierać czas przebywania w górach. Większa część weekendu będzie burzowa, na szlakach mokro i ślisko.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, dwudziesty pierwszy dzień lipca. Trwa pełnia lata i sezonu turystycznego. Najbardziej popularne szlaki są mocno oblegane, w godzinach południowych tworzą się tam kolejki, zwłaszcza w miejscach gdzie występują sztuczne ułatwienia (łańcuchy). Ten, kto w górach szuka spokoju niech lepiej rozważy wyjście na mniej popularne słowackie szlaki. Rozwiązaniem problemu jest też ewentualnie bardzo wczesne wyjście w góry.

Słońce wstało dziś o godzinie 4.57, po 20.34 niebo zacznie się ściemniać. Wybierając się w Tatry należy tak planować czas przejścia, żeby zdążyć wrócić przed nadejściem zmroku. Najbliższe dni pod względem pogody będą dość niekorzystne. Spodziewamy się znacznych opadów deszczu, praktycznie dla każdego dnia synoptycy prognozują możliwość wystąpienia burzy. Podczas takiej nawałnicy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.), w okolicy cieków wodnych. Najbardziej korzystnym dniem na wyjście w góry jest niedziela.

Uwaga! W związku z dużym ruchem turystycznym w kierunku Morskiego Oka, w godzinach późno porannych- ok.godz. 9.30, zaczyna brakować miejsc parkingowych na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie. Tworzą się również duże korki. Polecamy korzystanie z komunikacji publicznej.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją komunikatu turystycznego Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN; www.tpn.pl/zwiedzaj) obecnie na większości szlaków panują dobre warunki do uprawiania turystyki. Stan ten ulegnie zmianie w ciągu najbliższych dni, z racji prognozowanych intensywnych opadów deszczu o dużym natężeniu. Obecnie szczególnie dużo błota jest na Ścieżce nad Reglami między Doliną Chochołowską, a Doliną Lejową. Przy podejściu na Rysy, na szlaku można spotkać jeszcze płat starego śniegu.

Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne, między innymi w Dolinie Chochołowskiej i Olczyskiej. W Dolinie Olczyskiej trwa remont mostów. Prosimy w tych miejscach o ostrożność i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Zamknięcia szlaków

Od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu.

Warunki pogodowe

Piątek, 21 lipca

W godzinach porannych zachmurzenie umiarkowane, w ciągu dnia będzie narastać do dużego (90% nieba), po południu ulewne opady deszczu i mgła, intensywna burza, widoczność ograniczona. Łączny czas nasłonecznienia do 3 godzin. Suma opadów atmosferycznych – nawet 12 mm/12 h! Wiejący z północy wiatr w porywach może osiągać około 50 km/h. W czasie burzy porywisty. W nocy z piątku na sobotę intensywne opady deszczu do godzin wczesnoporannych. Ciśnienie: 1015 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości pięter reglowych wyniesie 22 st. C. W strefie wierzchołków gór 14 st. C. Odczuwalna niższa. Zachód słońca: 20.34; termika: ciepło i mokro.

Sobota, 22 lipca

Po deszczowej nocy obudzi nas piękny, słoneczny poranek. Początkowo zachmurzenie małe (30% nieba) od godziny 11.00 zacznie narastać (łączny czas nasłonecznienia do 5 godzin). Pułap chmur niski, od południa nad Tatrami zaczną krążyć burze z okresowymi, intensywnymi opadami deszczu (ok. 23 mm/12 h uwaga!); zachmurzenie w szybkim tempie wzrośnie do 90% nieba. Wiejący z północy wiatr w porywach może osiągać do 50 km/h. W nocy burzowo. Ciśnienie: 1015 hPa, będzie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 22 st. C. W strefie wierzchołków gór 13 st. C. Zachód słońca: 20.33; termika: ciepło i mokro.

Niedziela, 23 lipca

Ostatni dzień weekendu może nieco przypominać sobotę, początek dnia pogodny, z zachmurzeniem małym, do umiarkowanego, z licznymi przejaśnieniami (łączny czas nasłonecznienia do 7 godzin). Od godziny 12.00 zacznie narastać, pojawią się intensywne burze z okresowymi opadami deszczu (około 4 mm/12 h). Wiejący z zachodu wiatr w porywach może osiągać 50 km/h. Ciśnienie: 1014 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 23 st. C. W strefie wierzchołków gór 15 st. C. Zachód słońca: 20.31. Termika: ciepło i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 21.07.2017 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne zapowiedzi synoptyków. Udanego, bezpiecznego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować