Warunki w Tatrach 14-16 lipca

piątek, 14 lipiec 2017 10:05

W ciągu najbliższych dni w Tatrach wiele się wydarzy. Długie rozpogodzenia będą przeplatane burzami, opadami ulewnego deszczu, miejscami spadnie śnieg.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, czternasty dzień lipca. Słońce wstało nad Tatrami o godzinie 4.49. Niebo zacznie się ściemniać od 20.40. Czasu na wędrówkę jest dużo, tym niemniej pamiętajmy żeby plan przejścia dostosować do naszych sił i możliwości w taki sposób, żeby na szlaku nie zastał nas zmrok. Uwaga! Trwa pełnia sezonu turystycznego. Na szlaki najlepiej wychodzić wcześnie rano, w ten sposób można uniknąć „korków” na łańcuchach. W związku z dużym ruchem w kierunku Morskiego Oka i brakiem miejsc parkingowych na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie w godzinach późno porannych, poleca się korzystanie z komunikacji publicznej.

Jeżeli wybierasz się w góry w piątek lub sobotę koniecznie przygotuj się na opady deszczu i burze. Najlepszym wyjściem jest ograniczenie długości przebywania na szlaku. Podczas zbliżającej się burzy należy zejść ze szczytów i grani oraz opuścić otwarte przestrzenie i okolice cieków wodnych.

Uwaga! TPN informuje, że na niebieskim szlaku z Przysłopu Miętusiego na Małołączniak urwany jest łańcuch. Zostanie on naprawiony w najbliższym czasie (jak tylko warunki pogodowe pozwolą). Prosimy o uwagę i zachowanie ostrożności w tym miejscu.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją komunikatu turystycznego Tatrzańskiego Parku Narodowego (www.tpn.pl/zwiedzaj) obecnie w Tatrach panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Padający deszcz powoduje, że szlaki są mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych miejscami są błotniste. Sobotni opad dodatkowo pogorszy już nie najlepszą sytuację. Szczególnie dużo błota jest na Ścieżce nad Reglami od strony Doliny Chochołowskiej. Dodatkowym utrudnieniem może być niski pułap chmur i mgła, które w partiach graniowych i szczytowych znacznie ograniczają widzialność i utrudniają orientację w terenie (dobra widoczność dopiero w niedzielę).

W Tatrach Wysokich na szlakach miejscami leżą płaty starego śniegu. Śnieg można jeszcze spotkać przy podejściu na Rysy oraz w dolnej części Żlebu Kulczyńskiego. Na kopule szczytowej Giewontu oraz w innych miejscach gdzie występują sztuczne ułatwienia w godzinach południowych tworzą się korki. Przy Spadowcu, na Drodze pod Reglami uszkodzony jest mostek. Prosimy o zachowanie ostrożności w tym miejscu.

Zamknięcia szlaków

Od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu.

Warunki pogodowe

Piątek, 14 lipca

W pierwszej części dnia sporo słońca i rozpogodzeń, zachmurzenie umiarkowane (około 50% nieba; łączny czas nasłonecznienia do 7 godzin). Późnym popołudniem możliwe opady deszczu i burza (ok. 6 mm/12 h), w nocy w wyższych partiach gór może poprószyć śnieg. Łagodny, wiejący z zachodu wiatr będzie osiągać siłę 10-15 km/h. Ciśnienie: 1015 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości pięter reglowych wyniesie 15 st. C. W strefie wierzchołków gór 8 st. C. Zachód słońca: 20.41; termika: zimno i sucho.

Sobota, 15 lipca

Od rana niski pułap chmur i mgły. Sobotę lepiej spędzić w schronisku, nie na szlaku. W ciągu dnia zachmurzenie duże (do 100% nieba), widoczność ograniczona do minimum (łączny czas nasłonecznienia do 1 godziny). Synoptycy prognozują potężne ulewy (nawet 12 mm/12 h) i możliwość wystąpienia burzy. Miejscami opad śniegu. Wiejący z północy wiatr w czasie burzy może osiągać nawet 100 km/h! Stała prędkość około 36 km/h. Ciśnienie: 1015 hPa, zacznie intensywnie rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 12 st. C. W strefie wierzchołków gór 5 st. C. Zachód słońca: 20.40; termika: zimno i mokro.

Niedziela, 16 lipca

Ostatni dzień weekendu będzie najbardziej korzystnym na wyjście w góry. Od rana na niebie sporo słońca, sytuacja zacznie się zmieniać dopiero po południu (zachmurzenie małe, narastające do umiarkowanego, około 50% nieba). Po południu także przelotne opady deszczu (1 mm/12 h). Wiatr porywisty, wiejący z północy (ok. 50 km/h). Ciśnienie: 1022 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 13 st. C. W strefie wierzchołków gór 6 st. C. Zachód słońca: 20.39; termika: zimno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 14 lipca 2017 roku. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne zapowiedzi synoptyków. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. obraz z kamery www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować