Jest już pierwszy food truck przy szlaku

wtorek, 11 lipiec 2017 10:17

Choć food trucki często kojarzą się z tandetą i niezdrowym jedzeniem, nie tak będzie w tym przypadku. Oferowane przy szlakach usługi gastronomiczne mają stać na wysokim poziomie i serwować turystom świeże, regionalne pyszności bez ulepszaczy i konserwantów.

 

Na pomysł otwarcia sieci mobilnych punktów gastronomicznych wpadli pracownicy TPN. Inicjatywa ma na celu podniesienie jakości usług gastronomicznych na Podhalu, promowanie zdrowej, regionalnej żywności, a także wsparcie lokalnych producentów produktów spożywczych.

 

W pojeździe będzie można spróbować, przygotowywanych na miejscu góralskich specjałów. W ofercie znalazły się m.in. pieczone ziemniaki z bryndzą, oscypek z konfiturą rabarbarową, góralski moskol - czyli placek ziemniaczany z wędzonym pstrągiem, a także kiełbasa z podhalańskiej jagnięciny. Produkty będą sprzedawane w ekologicznych opakowaniach.  

 

W poniedziałek został otwarty pierwszy punkt nowej marki gastronomicznej pod Tatrami. Można go znaleźć przy najczęściej uczęszczanym przez turystów szlaku nad Morskie Oko, na Palenicy Białczańskiej. Następne już wkrótce pojawią się przy kolejnych tatrzańskich szlakach.

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować