"Przewodnik przyrodniczy po Tatrach Polskich" - recenzja książki

poniedziałek, 10 lipiec 2017 16:43

Tatry to nie tylko piękne góry, niesamowite widoki i radość wędrówki, ale także unikatowa górska przyroda.Aby ją poznać warto skorzystać z fachowej literatury. Może nam w tym pomóc „Przewodnik przyrodniczy po Tatrach Polskich” wydany pod patronatem Portalu Tatrzańskiego przez Tatrzański Park Narodowy.

Książka „Przewodnik przyrodniczy po Tatrach Polskich” Tomasza Skrzydłowskiego to doskonała propozycja dla wszystkich, którzy chcą zapoznać się z tatrzańską florą i fauną występującą w Polsce lub poszerzyć swoją wiedzę na jej temat. Jej autor jest doskonałym przewodnikiem po świecie tatrzańskiej przyrody. To prawdziwy miłośnik natury, doktor nauk leśniczych. Od 2003 r. Szkrzydłowski jest pracownikiem naukowym w Tatrzańskim Parku Narodowym, a od 2006 r. również przewodnikiem tatrzańskim. Do tej pory wydał już około osiemdziesięciu publikacji popularnonaukowych dotyczących przyrody. Jako przyrodnik realizuje się podróżując do parków narodowych na całym świecie. Szczególnie upodobał sobie miejsca w minimalnym stopniu przekształcone przez człowieka.

 

W swoim przewodniku Skrzydłowski dzieli się z czytelnikami obszerną wiedzą o unikalnej przyrodzie Tatr. Poczynając od wiadomości ogólnych na temat klimatu panującego w tym rejonie, gleb i przyrody ożywionej stopniowo wprowadza nas w tajniki świata tatrzańskiej przyrody.  Autor zabiera nas w podróż po szlakach Tatr polskich i szczegółowo opisuje przemierzane trasy. Wyszczególnił ich aż 28. Każdy opis, to skarbnica wiedzy na temat przyrody, z którą możemy tam obcować. W dodatku znajdziemy w nich również informacje o przebiegu tras, ich szczegółowe mapy oraz przekroje, które są niezwykle pomocne w planowaniu górskich wycieczek. Przewodnik jest zatem rewelacyjną pomocą w poznawaniu miejscowej flory i fauny dla tatrzańskich turystów. Dzięki niemu już przed wędrówką możemy zaznajomić się z atrakcjami, jakie występują na wybranej przez nas trasie.Ten niezwykle ciekawy sposób przekazywania wiedzy sprawia, że książkę dobrze i lekko się czyta. Pozycja jest bardzo pomocna. Można w niej zasięgnąć informacji o wybranej trasie, albo zaznajomić się z różnymi możliwościami i wybrać najbardziej interesującą nas wycieczkę.

 

Przeczytamy tu dokładny opis zwierząt i roślin, które możemy spotkać na różnych trasach. Dowiemy się w jakich rejonach możemy spotkać ich poszczególne gatunki i jakie są ich cechy charakterystyczne. Znajdziemy tu również różnorodne ciekawostki dotyczące tatrzańskiej przyrody i szczegółowe informacje o opisywanych gatunkach. Po takiej lekturze z pewnością będziemy umieli rozpoznać zwierzęta i rośliny napotkane na szlaku i sporo o nich powiedzieć. Świat tatrzański stanie się nam zdecydowanie bliższy, a to jeszcze bardziej wzmaga radość wędrowania.

 

Książka nie jest jedynie przewodnikiem po konkretnych trasach. Znajdziemy tu również największy atlas roślin tatrzańskich. Pozwala on na zidentyfikowanie aż 300 gatunków!  Przewodnik jest opatrzony w skorowidz nazw, co jest dużym udogodnieniem. Zdecydowanie ułatwia on wyszukiwanie informacji na temat interesującej nas rośliny czy zwierzęcia.

 

Warto zaznaczyć, że pozycja jest bogata nie tylko w treść, ale również w ilustracje. Została opatrzona w niezwykle interesującą szatę graficzną. Znajduje się w niej blisko 800 fotografii pokazujących najpiękniejsze zakątki Tatr, a także poszczególne rośliny i zwierzęta tatrzańskie. Wiedza jest zatem dobrze i ciekawie zobrazowana. Ponadto mnogość ilustracji sprawia, że książka jest przyjemna dla oka i chętnie się po nią sięga.

 

 „Przewodnik przyrodniczy po Tatrach Polskich” Tomasza Skrzydłowskiego to pozycja, która powinna się znaleźć na półce każdego miłośnika Tatr. Zanim wybierzemy się na wycieczkę, warto zapoznać się z unikalną florą i fauną naszych gór. Wiadomości o świecie tatrzańskiej przyrody z pewnością uczynią kolejne wyjścia w Tatry jeszcze atrakcyjniejszymi. A ta książka dostarcza ich naprawdę wiele.

 

Sandra Zalewska

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować