Warunki w Tatrach 7-9 lipca

piątek, 07 lipiec 2017 09:54

Co czeka nas w ciągu najbliższych dni w Tatrach? Czasem słońce, czasem deszcz. Przeważnie aura nie będzie jednak łaskawa. Na najlepsze warunki do wyjścia w góry trzeba poczekać do niedzieli.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, siódmy dzień lipca, lato nieśmiało wkracza w Tatry. W wyższych partiach gór nadal możemy napotkać stare, zmrożone płaty śniegu, ale jest ich coraz mniej. Wschód słońca miał dziś miejsce o godzinie 4.43. Do zachodu jeszcze sporo czasu. Niebo zacznie ciemnieć od 20.46. Planując wyjście w góry należy tak dobrać szlak do swoich możliwości, żeby pojawić się w kwaterze/schronisku przed nadejściem zmroku.

Piątek i sobota to będą raczej mgliste, w dużej mierze pochmurne dni, z popołudniowym deszczem i burzą. Podczas zbliżającego się załamania pogody należy zejść ze szczytów i grani oraz opuścić otwarte przestrzenie i okolice cieków wodnych.

Niedziela zapowiada się całkiem dobrze. Synoptycy prognozują zachmurzenie małe i rozpogodzenia. Planując dłuższe wyjście w góry warto poczekać do ostatniego dnia weekendu.

Uwaga! W związku z dużym ruchem turystycznym w kierunku Morskiego Oka i brakiem miejsc parkingowych na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie w godzinach późno porannych, polecamy korzystanie z komunikacji publicznej.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją komunikatu turystycznego TPN (www.tpn.pl/zwiedzaj) obecnie warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są dobre. W niższych partiach gór jedynie miejscami szlaki są błotniste i mokre. Sytuacja może się zmienić po intensywnych opadach deszczu w przyszłym tygodniu. Obecnie szczególnie dużo błota jest na Ścieżce nad Reglami od strony Doliny Chochołowskiej.

W Tatrach Wysokich na szlakach miejscami leżą płaty starego, zmrożonego śniegu. Śnieg można jeszcze spotkać przy podejściu na Kozią Przełęcz, na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem, na Rysy oraz w żlebie Honoratka. Na kopule szczytowej Giewontu oraz w innych miejscach gdzie występują sztuczne ułatwienia w godzinach południowych tworzą się korki. Prosimy o szczególną ostrożność w tych miejscach. Na Spadowcu na Drodze pod Reglami uszkodzony jest mostek. Prosimy o zachowanie ostrożności w tym miejscu. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne, między innymi w Dolinie Chochołowskiej i Olczyskiej. W Dolinie Olczyskiej trwa remont mostów. Prosimy w tych miejscach o ostrożność i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Zamknięcia szlaków

Od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu.

Warunki pogodowe

Piątek, 7 lipca

Od rana na niebie zbierają się chmury, które nie ustąpią do końca dnia (zachmurzenie narastające do 90% nieba; łączny czas nasłonecznienia około 6 godzin). Po południu prognozowane są burze z ulewnym deszczem (nawet 9.8 mm/12 h). Wiejący z zachodu wiatr w ciągu dnia będzie osiągać siłę 35 km/h, w czasie burzy porywisty, do 60 km/h. Ciśnienie: 1018 hPa będzie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 18 st. C. W strefie wierzchołków gór 11 st. C. Zachód słońca: 20.46; termika: zimno i mokro.

Sobota, 8 lipca

Kolejny dzień weekendu również pochmurny, z zachmurzeniem zmiennym (50%-90% nieba). Niski pułap chmur. Łączny czas nasłonecznienia wyniesie około 8 godzin w dolinach, w wyższych partiach gór około 3 godzin. W ciągu dnia przelotne opady deszczu, po południu/wieczorem mogą wystąpić burze. Wiejący z północnego-zachodu wiatr będzie osiągać siłę 35 km/h, w czasie możliwej burzy porywisty, nawet do 70 km/h. Ciśnienie: 1015 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości pięter reglowych wyniesie 18 st. C. W strefie wierzchołków gór 11 st. C. Zachód słońca: 20.46; termika: zimno i mokro.

Niedziela, 9 lipca

Ostatni dzień weekendu ma szanse być najbardziej korzystnym na wyjście w góry. Synoptycy prognozują zachmurzenie zmienne (30%-40% nieba), które późnym popołudniem może wzrosnąć do dużego. Liczymy na spore rozpogodzenia (łączny czas nasłonecznienia 5-8 godzin). Opady deszczu powinny pojawić się dopiero wieczorem. Wiejący z zachodu wiatr w porywach może osiągać 35 km/h. Ciśnienie: 1016 hPa, zacznie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości pięter reglowych wyniesie 19 st. C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. spodziewamy się 12 st. C. Zachód słońca: 20.45; termika: zimno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 07.07.2017 r. Wybierając się w góry pamiętaj, że tatrzańska aura bywa kapryśna i zmienna. Zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne prognozy. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl (obraz z kamery)

Oceń ten artykuł
5.00
3
Zaloguj się, by skomentować