Wpadka słowackich narodowców - pomylili szczyt

środa, 05 lipiec 2017 12:21

Członkowie Partii Ludowej Nasza Słowacja chcieli wpisać się w historię i kultywować narodową tradycję. Jednak popełnili przy tym ogromną gafę.

Wejście na Krywań to patriotyczna tradycja naszych południowych sąsiadów. Słowacy w ten sposób upamiętniają wydarzenie z 16 sierpnia 1841 r. Na Krywań wspięli się wtedy Ľudovít Štúr i Michal Miloslav Hodža - słowaccy nacjonaliści. Ten moment uważany jest za początek drogi Słowaków do uzyskania niepodległości.

Narodowcy postanowili zachować zwyczaj wejścia na Krywań. Wzięli ze sobą flagi i weszli na szczyt. Dumni członkowie partii chwalą się swoim wyczynem na Facebooku. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie ogromny błąd, który wkradł się w organizację wyprawy.  Narodowcy pomylili góry i weszli na... Wielki Krywań! Szczyt, który zdobyli, znajduje się w paśmie Małej Fatry i jest oddalony od właściwego Krywania o 100 km. Jest również prawie 800 m niższy!

Błąd szybko został wychwycony przez internautów i okazał się całkowicie niewybaczalny. Jednak można powiedzieć, że narodowcom udało się osiągnąć zamierzony cel - to wejście wpisze się do historii, choć z pewnością nie tak, jak tego oczekiwali.

 

Sandra Zalewska

Fot. facebook / Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko - Bratislavský kraj.

Oceń ten artykuł
4.25
8
Zaloguj się, by skomentować