Warunki w Tatrach 30 czerwca - 1 lipca

piątek, 30 czerwiec 2017 10:30

Wiecie, czego można spodziewać się po dusznych, gorących letnich dniach? Że z biegiem doby na niebie zaczną zbierać się chmury i „znikąd” przyjdzie burza. Tak może wyglądać znaczna część weekendu.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, ostatni dzień czerwca. Oficjalnie od tygodnia mamy już lato. W górach czas biegnie jednak trochę inaczej i myli się ten, kto wyobraża sobie, że w żlebach o północnej wystawie nie ma już śniegu. Nieliczne stare, zmrożone płaty nadal można napotkać w wyższych partiach gór. Poślizgnięcie się na nich grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem.

W lecie szczególnie niebezpieczne jest przebywanie w górach podczas burzy. Jeżeli zmusi nas do tego konieczność, należy zejść ze szczytów i grani oraz opuścić otwarte przestrzenie i okolice cieków wodnych. Do typowo letnich zagrożeń tatrzańskich dochodzi jeszcze jedno – możliwość spotkania i ukąszenia przez żmije zygzakowate. Należy na nie uważać, występują zwłaszcza w nasłonecznionych miejscach w partiach reglowych.

Najbliższe dni w Tatrach przyniosą zmienną pogodę. Najbardziej korzystny na wyjście w góry jest piątek. W sobotę synoptycy prognozują burze.

Warunki na szlakach

Jak informuje komunikat Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN; www.tpn.pl/zwiedzaj): warunki do uprawiania turystyki w Tatrach poprawiają się. Szlaki tylko miejscami są mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych błotniste. Szczególnie dużo błota jest w dolnej części Doliny Starorobociańskiej, przy Bobrowieckim Potoku ( szlak na Grzesia) oraz na Ścieżce nad Reglami od strony Doliny Chochołowskiej. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych i szczytowych jest silny i porywisty wiatr, który może utrudniać poruszanie się w terenie.

Powyżej górnej granicy lasu, w Tatrach Wysokich na szlakach miejscami leżą płaty starego i zmrożonego śniegu, który występuje szczególnie po północnej stronie grani. Duże płaty są przy podejściu na Zawrat, Kozią Przełęcz, Szpiglasową Przełęcz, w żlebie Honoratka, na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem oraz na Rysy. Również w innych miejscach na Orlej Perci i szlakach Tatr Wysokich mogą występować mniejsze płaty śniegu. Na Spadowcu na Drodze pod Reglami uszkodzony jest mostek. Prosimy o zachowanie ostrożności w tym miejscu.

Zamknięcia szlaków

Od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu.

Warunki pogodowe

Piątek, 30 czerwca

W pierwszej części dnia pogodnie, na niebie jednak będą przewijać się chmury (zachmurzenie około 50% nieba; łączny czas nasłonecznienia koło 6 godzin). Lokalnie może spaść przelotny deszcz. Uwaga, z zachodu wieje silny wiatr, który w porywach może osiągać około 70 km/h. Przebywanie na graniach nie jest wskazane i może być niebezpieczne. Wieczorem deszcz. Ciśnienie: 1007 hPa, będzie powoli rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 18 st. C. W strefie wierzchołków gór (2000 m n.p.m. i wyżej) 10 st. C. i zimniej. Zachód słońca: 20.49; termika: zimno i sucho.

Sobota, 1 lipca

Kolejny dzień weekendu od rana pochmurny (niski pułap chmur; zachmurzenie 90% nieba; łączny czas nasłonecznienia do 2 godzin). To będzie burzowy dzień z intensywnymi opadami deszczu (nawet 10 mm/12 h). Wiejący z zachodu wiatr porywisty, początkowo około 30 km/h, w czasie burzy porywy nawet do 70 km/h. Ciśnienie: 1008 hPa, będzie rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości pięter reglowych wyniesie 14 st. C. Od wysokości 2000 m n.p.m. 7 st. C. i zimniej. Zachód słońca: 20.48; termika: zimno i mokro.

Niedziela, 2 lipca

W pierwsze części dnia lokalne rozpogodzenia (niski pułap chmur i mgły, zachmurzenie zmienne do 90% nieba; łączny czas nasłonecznienia około 5 godzin). Synoptycy prognozują również opady deszczu (2 mm/12 h). Wiejący z północnego zachodu wiatr porywisty, może osiągać prędkość do 50 km/h. Maksymalna temperatura na wysokości 1000 m n.p.m. wyniesie 16 st. C. W wysokich partiach gór 6 st. C. Zachód słońca: 20.48. Termika: zimno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin przedpołudniowych dnia 30.06.2017 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne zapowiedzi synoptyków i pilnie obserwuj niebo. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować