Książka "TREK. Od marzenia do przygody. Wszystko o wędrowaniu" Mateusza Waligóry

środa, 28 czerwiec 2017 09:39

Książka „TREK. Od marzenia do przygody. Wszystko o wędrowaniu” Mateusza Waligóry to wyjątkowa pozycja wśród tomów o górskich wędrówkach. Autor pokazuje czytelnikom, że trekking na różnych kontynentach nie musi pozostać jedynie w sferach ich marzeń i od praktycznej strony podpowiada im, jak je zrealizować.

Autor publikacji znany jest z wielu wyczynowych wypraw, organizowanych na całym świecie. Jest ekspertem od trekkingów na najbardziej odludnych miejscach. Na liście jego dokonań znajduje się  trawers rowerowy Andów – najdłuższego pasma górskiego, samotny przejazd najtrudniejszą drogą rowerową, jaką wytyczono na ziemi – Canning Stock Route w Australii, a także samotna piesza wyprawa przez największą solną pustynię świata.

 

Już od pierwszych stron książki wyczuwa się, że tytuł ten jest owocem pasji, miłości do gór i bogatych doświadczeń twórcy. Publikacja jest niezwykle obszerna i zawiera wszystko, co niezbędne, by rozpocząć przygodę z trekkingiem od zera. Dlatego jest godna polecenia każdemu, nawet zupełnym laikom!

 

Książka łączy w sobie elementy poradnika ze wspomnieniami i doświadczeniami autora. Podczas jej lektury możemy dowiedzieć się, jakie działania powinniśmy podjąć planując wędrówkę. Poczynając od uzyskania odpowiedniej sprawności, po ekwipunek i niezbędne formalności, które należy załatwić. Dowiemy się także, jakie sytuacje mogą nas spotkać podczas wyprawy, czego unikać, a o czym bezwzględnie musimy pamiętać. Znajdziemy tu również porady dotyczące nawigacji, bezpieczeństwa, zdrowia, jedzenia, dnia na treningu i noclegów. Przyswajając sobie tę obszerną wiedzę i postępując według wskazówek autora, możemy być pewni, że dobrze przygotujemy się do planowanego trekkingu.

 

Autor wiele uwagi poświęcił kwestii ekwipunku. Podpowiada w jaki sposób dobierać sprzęt, plecak, śpiwór i inne potrzebne akcesoria. To świetny przewodnik, szczególnie dla niezorientowanych w terminologii dotyczącej właściwości dostępnych na rynku produktów. Dzięki niemu unikniemy trefnych zakupów. Autor niezwykle prostym językiem wyjaśnia wszystko, co potrzebne, nawet funkcje, które spełniają poszczególne materiały! Wskazuje również na co zwrócić uwagę wybierając sprzęt na wyprawę i jak dobrać odpowiednie ubrania.

 

Książka zachwyca jasnością przekazu, konkretnymi, wypunktowanymi wskazówkami, którymi należy się kierować. Jej wielkim atutem jest mnogość praktycznych rad, które można w niej znaleźć. W dodatku informacje są uporządkowane i łatwe do odnalezienia, co znacznie ułatwia korzystanie z poradnika. Co najważniejsze, rady, których udziela autor inspirowane są jego własnym bogatym doświadczeniem trekkingowym, możemy więc być pewni, że się na nich nie zawiedziemy.

 

Książkę bardzo dobrze się czyta, z uwagi na lekkie pióro jej twórcy. Ciekawym zabiegiem, zastosowanym w tej pozycji,  jest przeplatanie rozdziałów zawierających potrzebne informacje z własnymi wspomnieniami z wypraw autora. Taki styl sprawia, że zagłębiając się w lekturę na dłuższy czas, nie mamy szans, by się nudzić.

 

Poza radami i wskazówkami typowymi dla poradników, znajdziemy tu również wiele inspiracji do wędrówek na całym świecie! Warto zauważyć, że zalety książki nie kończą się na pożytecznym i dobrym tekście. Publikacja jest również bogato ilustrowana, a zamieszczone w niej zdjęcia oczarowują pięknymi kadrami i wysoką jakością. W książce znalazły się również odręczne rysunki, które doskonale obrazują poruszane w niej tematy.

 

Twórca na swoim przykładzie pokazuje, że marzenia są po to, by je realizować. Pozycja będzie doskonałą pomocą dla tych, którzy chcą pójść w jego ślady i marzenia o wędrówkach górskich chcą przełożyć na życie. To doskonałe kompendium wiedzy i niezbędna pomoc w dobrym przygotowaniu do trekkingu. Zostaje jedynie skorzystać z zaproszenia autora i uwzględniając jego rady, rozpocząć własną, pasjonującą przygodę.

 

Sandra Zalewska

 

Oceń ten artykuł
5.00
4
Zaloguj się, by skomentować