Warunki w Tatrach 23-25 czerwca

piątek, 23 czerwiec 2017 11:30

Uwaga, dziś na południu Polski spodziewamy się burz, którym będzie towarzyszył silny, porywisty wiatr. W tym czasie najlepiej unikać przebywania na szlakach.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, dwudziesty trzeci dzień czerwca. Oficjalnie mamy już lato! Od tygodnia szlaki na Słowacji są otwarte dla ruchu turystycznego, zaczyna się tatrzański „sezon”, czyli okres w którym oblężenie szlaków przez turystów jest największe w roku. Nieodzownym elementem letniej aury są burze, które w górach bywają bardzo niebezpieczne. W czasie ich trwania należy szczególnie unikać przebywania na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) i w okolicy cieków wodnych.

Słońce wstało nad Tatrami o godzinie 4.35. Dzień zmieni wartę z nocą po godzinie 20.49. Czasu na wędrówkę jest dużo. Przed wyjściem w góry należy jednak zaplanować trasę w taki sposób, żeby przed nadejściem nocy wrócić do schroniska.

Przypominamy, że Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, dnem doliny do schroniska. Z psem można również wędrować Drogą pod Reglami.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją komunikatu turystycznego Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) (www.tpn.pl/zwiedzaj) warunki do uprawiania turystyki w Tatrach pogorszyły się. Po nocnych opadach deszczu szlaki są mokre, śliskie, a miejscami błotniste. Szczególnie dużo błota jest w dolnej części Doliny Starorobociańskiej, przy Bobrowieckim Potoku ( szlak na Grzesia) oraz na Ścieżce nad Reglami od strony Doliny Chochołowskiej. W niektórych potokach poziom wód się podniósł i miejscami przejście przez potok lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie może być utrudnione (potok wychodzi na szlak).

Powyżej górnej granicy lasu, w Tatrach Wysokich nadal możemy napotkać zmrożone płaty starego śniegu. Należy się ich spodziewać przede wszystkim po północnej stronie grani. Jak informuje TPN, uże płaty są przy podejściu na Zawrat, Kozią Przełęcz, Szpiglasową Przełęcz, w żlebie Honoratka, na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem oraz na Rysy. Również w innych miejscach na Orlej Perci i szlakach Tatr Wysokich mogą występować mniejsze płaty śniegu. Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie, posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, kask) oraz umiejętności posługiwania się tym sprzętem. Na mostku przy Spadowcu, na Drodze pod Reglami uszkodzona jest barierka. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w tym miejscu.

Zamknięcia szlaków

Od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu.

Warunki pogodowe

Piątek, 23 czerwca

Niebo od rana wygląda jakby nie mogło się zdecydować, czy niebo mają zdominować chmury czy jednak dać szansę pogodnej aurze. Załamanie pogody jest jednak nieuniknione, od południa zachmurzenie wzrośnie do dużego (90% nieba), łączny czas nasłonecznienia nie wyniesie dziś więcej niż 4 godziny. Uwaga, burzy będą towarzyszyć ulewny deszcz (do 12 mm/12 h). Wiejący z zachodu wiatr w porywach może osiągać nawet 100 km/h. Ciśnienie: 1010 hPa, będzie rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 18 st. C. W strefie wierzchołków gór 11 st. C. Zachód słońca: 20.48; termika: chłodno i mokro.

Sobota, 24 czerwca

Kolejny dzień weekendu będzie najbardziej korzystnym na wyjście w góry pod względem pogodowym. Początkowo zachmurzenie umiarkowane (około 50-56% nieba), z biegiem godzin będzie się rozpraszać, do małego (20% nieba). Pojawią się liczne rozpogodzenia (łączny czas nasłonecznienia około 9 godzin). Synoptycy nie prognozują wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiejący z zachodu wiatr w porywach może osiągać około 40 km/h. Ciśnienie: 1015 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 20 st. C. W strefie wierzchołków gór 12 s. C. Zachód słońca: 20.49; termika: chłodno i sucho.

Niedziela, 25 czerwca

Ostatni dzień weekendu początkowo pogodny (zachmurzenie umiarkowane, lokalnie narastające do 90% nieba; łączny czas nasłonecznienia około 7 godzin). Uwaga, synoptycy uwzględniają możliwość wystąpienia popołudniowej burzy! W ciągu dnia przelotne opady deszczu. Wiejący z zachodu wiatr w porywach może osiągnąć około 40 km/h. Ciśnienie: 1012 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości pięter reglowych wyniesie 23 st. C. W strefie wierzchołków gór 15 s. C. Zachód słońca: 20.49; termika: ciepło i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 23.06.2017 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne zapowiedzi synoptyków. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować