Warunki w Tatrach 17-18 czerwca

piątek, 16 czerwiec 2017 15:51

Długi weekend w Tatrach zwykle oznacza wzmożony ruch turystyczny na szlakach. Ty razem nie jest inaczej. Dobra passa pogodowa została jednak przerwana. Spodziewamy się śniegu!

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, szesnasty dzień czerwca, trwa długi weekend, w Tatry przyjechały tłumy turystów. Ci, którzy wyruszyli na szlak w czwartek mieli szczęście, kolejne dni przyniosą załamanie pogody. Do niedzieli będzie chłodno, deszczowo i burzowo. Zdecydowanie warto zweryfikować swoje plany i dopasować do aktualnych warunków.

Uwaga, podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.), w okolicy cieków wodnych. Obserwujmy niebo, słuchajmy aktualnych prognoz, wybierajmy długość planowanego przejścia tak, żeby ominąć się z burzą.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją komunikatu turystycznego Tatrzańskiego Parku Narodowego (www.tpn.pl/zwiedzaj): obecnie w Tarach panują dość dobre warunki. Powyżej górnej granicy lasu w Tatrach Wysokich na szlakach miejscami leżą płaty starego, twardego śniegu, który występuje szczególnie po północnej stronie grani. Duże płaty są przy podejściu na Zawrat, Kozią Przełęcz, Szpiglasową Przełęcz, w żlebie Honoratka, na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem oraz na Rysy. W wielu miejscach na Orlej Perci i innych szlakach są mniejsze płaty śniegu. Poślizgnięcie się w tych miejscach grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie, posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, kask) oraz umiejętności posługiwania się tym sprzętem.

Na mostku przy Spadowcu, na Drodze pod Reglami uszkodzona jest barierka. Prosimy o zachowanie ostrożności w tym miejscu. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne, między innymi w Dolinie Chochołowskiej i Olczyskiej. Prosimy w tych miejscach o ostrożność i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Zamknięcia szlaków

Od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu.

Warunki pogodowe

Sobota 17 czerwca

Po piątkowej burzy i opadach deszczu czeka nas kolejny pochmurny dzień (niski pułap chmur i mgły, zachmurzenie do 90% nieba). Nie należy liczyć na przejaśnienia, słońce pokaże się wyłącznie miejscami, łączny czas nasłonecznienia wyniesie do 1 godziny. Uwaga, niespodzianka – synoptycy prognozują intensywne opady śniegu, w Tatrach najprawdopodobniej znów zrobi się biało. Wiejący z północy wiatr w porywach może osiągać około 50 km/h. Ciśnienie: 1015 hPa, będzie rosnąc. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 9 st. C. W strefie wierzchołków gór 2 st. C. Zachód słońca: 20.47, termika: zimno i mokro.

Niedziela, 18 czerwca

Będzie pochmurno (zachmurzenie około 90% nieba, niski pułap chmur, mgły). Możemy jednak liczyć na lokalne przejaśnienia (łączny czas nasłonecznienia do 4 godzin). W ciągu dnia będzie wilgotno i deszczowo. Silne opady o poranku zmienią się swój charakter na przelotny w godzinach popołudniowych. Uwaga, wiejący z północy wiatr może osiągać siłę nawet 70 m/h. Ciśnienie: 101 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 12 st. C. W strefie wierzchołków gór około 6 st. C. Zachód słońca: 20.48. Termika: zimno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z dnia 16.06.2017 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne informacje.

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować