Warunki w Tatrach 10-11 czerwca

piątek, 09 czerwiec 2017 17:07

W ciągu najbliższych dni w Tatrach będziemy mogli zaobserwować zmienne warunki – przejaśnienia wystąpią głównie w godzinach porannych, po południu spodziewamy się opadów deszczu i burzy.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, dziewiąty dzień czerwca. Słońce powitało Tatry o godzinie 4.35, zachód nastąpi o 20.44. Turyści którzy wybrali się w góry na pewno nie będą żałować – przez cały dzień na niebie panuje słońce, które częściowo przysłaniają chmury nie wróżące jednak znaczących opadów. Warunki do uprawiania turystyki górskiej są dziś dobre. Ta sytuacja ulegnie zmianie już w ciągu najbliższej doby. W weekend, choć na niebie pojawi się słońce, popołudnie zwykle będzie zachmurzone, i deszczowe. Synoptycy prognozują również burze. Podczas ich trwania szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) i w okolicy cieków wodnych.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją komunikatu turystycznego Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN);(www.tpn.pl/zwiedzaj), obecnie w Tatrach panują dobre warunki do uprawiania. Szlaki jedynie miejscami są błotniste i mokre. Na największą ilość błota natkniemy się w Dolinie Lejowej i w Dolinie Chochołowskiej, przy Bobrowieckim Potoku. Powyżej górnej granicy lasu tylko na pojedynczych szlakach leżą jeszcze płaty starego, twardego śniegu, który występuje na niemal wszystkich przełęczach i szlakach prowadzących na szczyty i granie, szczególnie po ich północnej stronie. Poślizgnięcie się w tych miejscach grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie, posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, kask) oraz umiejętności posługiwania się tym sprzętem.

Na szlakach poprowadzonych granią o południowych wystawach śniegu już nie ma. Na zielonym szlaku z Hali Gąsienicowej na Rówień Waksmundzką, nad Czarnym Potokiem uszkodzony jest mostek. Na mostku przy Spadowcu, na Drodze pod Reglami uszkodzona jest barierka. Prosimy o zachowanie ostrożności w tych miejscach. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne, między innymi w Dolinie Chochołowskiej i Olczyskiej. Prosimy w tych miejscach o ostrożność i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Zamknięcia szlaków

TPN przypomina, że od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu. Od 8 maja szlaki turystyczne (z wyjątkiem szlaku na Rysy) są zamknięte dla uprawiania turystyki narciarskiej. W Tatrach Słowackich szlaki turystyczne powyżej schronisk od 1 listopada do 15 czerwca są zamknięte. Uwaga narciarze! Od 8 maja obszar TPN (z wyjątkiem szlaku na Rysy) jest zamknięty dla uprawiania turystyki narciarskiej.

Warunki pogodowe

10 czerwca, sobota

Poranek pogodny, z zachmurzeniem małym. Od godzin przedpołudniowych chmury zaczną panoszyć się na niebie (zachmurzenie narastające do 90% nieba; łączny czas nasłonecznienia około 3 godzin). Synoptycy prognozują ulewne deszcze (ok. 10 mm/12 h) i popołudniową burzę. Wiejący z zachodu wiatr na początku dnia lekki, około 15 km/h, podczas burzy w porywach może osiągać nawet 60 km/h. Ciśnienie: 1017 hPa, będzie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 14 st. C. W strefie wierzchołków gór 5-7 st. C. Zachód słońca: 20.44; termika: zimno i mokro.

11 czerwca, niedziela

Kolejny dzień weekendu nieco bardziej pogodny (zachmurzenie umiarkowane, 40%-50% nieba, łączny czas nasłonecznienia około 5 godzin). Niedziela przyniesie jedynie przelotne, niewielkie opady deszczu (suma około 0.5 mm/12 h). Wiejący z północy wiatr w porywach może osiągać około 40 km/h. Ciśnienie: 1020 hPa, będzie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 14 st. C. Na 2000 m n.p.m. 10 st. C. Zachód słońca: 20.45. Termika: zimno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z dnia 09.06.2017 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzać jak najbardziej aktualne zapowiedzi synoptyków. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. obraz z kamery www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować