Warunki w Tatrach 2-4 czerwca

piątek, 02 czerwiec 2017 11:07

W najbliższych dniach Tatry zachęcają turystów do wyjścia na szlak wiosenną temperaturą i przyjemną, słoneczną aurą. Uwaga! W niedzielę po południu intensywne burze!

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, drugi dzień czerwca. Słońce wstało nad Tatrami o godzinie 4.38, ciemno zacznie się robić od 20.31. Od rana bezchmurne niebo i przyjemna, wiosenna aura przyciągają w góry turystów. Warunki na szlakach poprawiają się, jednak w wielu miejscach, zwłaszcza żlebach i stokach o wystawie północnej, zalegają jeszcze płaty śniegu, poślizgnięcie na nich może być poważne w skutkach.

W ciągu najbliższych dni, aż do niedzieli, synoptycy prognozują raczej stabilną pogodę. Niedzielne popołudnia mają przynieść burze z intensywnymi opadami deszczu, następnie do wtorku będzie przeważnie deszczowo.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją Tatrzańskiego Parku Narodowego (www.tpn.pl/zwiedzaj) warunki do uprawiania turystyki w Tatrach poprawiają się. W części reglowej jedynie miejscami szlaki są mokre i błotniste. Najwięcej błota jest w Dolinie Lejowej i w Dolinie Chochołowskiej (przy podejściu na Bobrowiecką Przełęcz). Powyżej górnej granicy lasu na wielu szlakach panują jeszcze warunki zimowe. Dotyczy to zwłaszcza miejsc zacienionych o północnych wystawach, tam występuje ciągła pokrywa śniegu, który jest twardy i zmrożony. Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie, posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, kask) oraz umiejętności posługiwania się tym sprzętem.

Płaty śniegu są na niemal wszystkich szlakach prowadzących na szczyty i granie. Na graniowych szlakach o południowych wystawach śniegu już nie ma. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne, między innymi w Dolinie Chochołowskiej i Olczyskiej. Prosimy w tych miejscach o ostrożność i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Zamknięcia szlaków

Od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu. Od 8 maja szlaki turystyczne (z wyjątkiem szlaku na Rysy) są zamknięte dla uprawiania turystyki narciarskiej. W Tatrach Słowackich szlaki turystyczne powyżej schronisk od 1 listopada do 15 czerwca są zamknięte.

Warunki pogodowe

Piątek, 2 czerwca

Od rana doskonale bezchmurne niebo (zachmurzenie narastające 10%-20% nieba). Cały dzień będzie pogodny i słoneczny (łączny czas nasłonecznienia 14 godzin). Synoptycy nie prognozują wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiejący z zachodu wiatr w porywach może osiągać około 20 km/h. Ciśnienie: 1018 hPa, będzie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 17 st. C. W strefie wierzchołków gór około 10 st. C. Zachód słońca: 20.38; termika: zimno i sucho.

Sobota, 3 czerwca

Kolejny dzień weekendu również będzie należał do tych przyjemnych. Od rana słonecznie (łączny czas nasłonecznienia wyniesie około 10 godzin) z zachmurzeniem zmiennym, narastającym po południu do 40-50% nieba. Nie spodziewamy się opadów deszczu. Wiejący z zachodu wiatr w porywach może osiągać 15 km/h. Ciśnienie: 1017 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 18 st. C. Na około 2000 m n.p.m. 11 st. C. Zachód słońca: 20.38; termika: zimno i sucho.

Niedziela, 4 czerwca

Ostatni dzień weekendu z zachmurzeniem zmiennym, lokalnie narastającym do 90% nieba. Łączny czas nasłonecznienia wyniesie jedynie 5 godzin. Po południu synoptycy prognozują wystąpienie burz z intensywnym, ulewnym deszczem. Wiejący z południowego zachodu wiatr będzie osiągać siłę 35 km/h. W czasie burzy porywy nawet około 70 km/h. Ciśnienie: 1012 hPa, zacznie powoli rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości pięter reglowych wyniesie 21 st. C. Na około 2000 m n.p.m. 13 st. C. Zachód słońca: 20.39; termika: zimno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 02.06.2017 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne prognozy!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować