Warunki w Tatrach 26-28 maja

piątek, 26 maj 2017 07:00

Najbliższe dni w Tatrach przyniosą dość stabilną pogodę. Na ogół będzie słonecznie, okresowo wystąpią opady deszczu. W nocy z piątku na sobotę spodziewamy się nasilenia prędkości wiatru.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, dwudziesty szósty dzień maja, Dzień Matki. Choć słońce wstało nad Tatrami już o godzinie 4.44, wierzchołki gór szczelnie zakrywa mgła. Do zachodu jeszcze sporo czasu. Światło dzienne będzie towarzyszyć nam na szlaku aż do godziny 20.31. Kiedy mgły opadną, czeka nas dzisiaj całkiem pogodny, słoneczny dzień.

W najbliższym czasie w Tatrach będzie panować typowo wiosenna aura. Możemy liczyć na sporo słońca, rozpogodzenia będą jednak przeplatane okresowymi opadami deszczu. Od poniedziałku spodziewamy się nadciągającego ocieplenia.

Uwaga! Tatrzańskie stawy rozmarzają. Wejście na ich taflę grozi wpadnięciem do wody.

Zagrożenie lawinowe

Z dniem 16 maja TOPR zawiesił komunikaty lawinowe do czasu ponownego pojawienia się niebezpieczeństwa.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją komunikatu turystycznego Tatrzańskiego Parku Narodowego (www.tpn.pl/zwiedzaj), obecnie w Tatrach panują zmienne warunki, które ostatnio nieco się pogorszyły. W części reglowej szlaki są mokre, błotniste i śliskie. Szczególnie dużo błota jest w Dolinie Lejowej, Starorobociańskiej i na podejściu na Grzesia przy Bobrowieckim Potoku.

Powyżej górnej granicy lasu na wielu szlakach panują jeszcze warunki zimowe. Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie, posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, zestaw lawinowy) oraz umiejętności posługiwania się tym sprzętem. Dotyczy to zwłaszcza miejsc zacienionych, o północnych wystawach. Na graniowych szlakach o południowych wystawach nie ma już śniegu. Na wielu szlakach są płaty śniegu, który na nasłonecznionych stokach w ciągu dnia jest mokry i przepadający. W wyższych partiach i na północnych stokach śnieg jest twardy, zmrożony, miejscami występują oblodzenia. W kotłach i zacienionych żlebach oraz na wielu szlakach w wyższych partiach jest ciągła pokrywa śniegu. Dodatkowym utrudnieniem jest zalegająca gęsta mgła, która znacznie ogranicza widoczność. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne, między innymi w Dolinie Chochołowskiej i Olczyskiej. Prosimy w tych miejscach o ostrożność i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Zamknięcia szlaków

Jak czytamy w komunikacie turystycznym TPN, Od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu. Od 8 maja szlaki turystyczne (z wyjątkiem szlaku na Rysy) są zamknięte dla uprawiania turystyki narciarskiej. W Tatrach Słowackich szlaki turystyczne powyżej schronisk od 1 listopada do 15 czerwca są zamknięte.

Warunki pogodowe

Piątek, 26 maja

Do południa mgła szczelnie zasłoni wierzchołki gór, w drugiej części dnia liczne rozpogodzenia (zachmurzenie 40-90% nieba; łączny czas nasłonecznienia około 4 godzin). Po południu synoptycy prognozują opady deszczu (suma opadów atmosferycznych: do 0.7 mm/12 h). Wiejący z północy wiatr w porywach może osiągać około 45 km/h. Uwaga, późnym popołudniem i w nocy podmuchy mogą osiągać siłę około 70 km/h. Ciśnienie: 1018 hPa, będzie rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 12 st. C. W strefie wierzchołków gór około 5 st. C. Zachód słońca: 20.30. Termika: zimno i mokro.

Sobota, 27 maja

Kolejny dzień weekendu od rana słoneczny, z zachmurzeniem lokalnie narastającym do około 50% nieba. Łączny czas nasłonecznienia: do 6 godzin. Szansa wystąpienia popołudniowego opadu deszczu jest niewielka. Wiejący z północy wiatr w porywach może osiągać 50 km/h. Ciśnienie: 1022 hPa, nadal będzie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 13 st. C. Na około 2000 m n.p.m. 12 st. C. Zachód słońca: 20.32. Termika: zimno i sucho.

Niedziela, 28 maja

Ostatni dzień weekendu będzie pod znakiem słońca (zachmurzenie 20-30% nieba; łączny czas nasłonecznienia wyniesie nawet do 14 godzin). Nie spodziewamy się wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiejący z kierunków południowych wiatr w porywach może osiągać około 20 km/h. Ciśnienie: 1024 hPa, zacznie intensywnie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 17. St. C. Na 2000 m n.p.m. aż 11 st. C. Zachód słońca: 20.32. Termika: zimno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 26.05.2017 r. Wybierając się w góry zawsze szukaj i opieraj się na jak najbardziej aktualnych informacjach. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować