Warunki w Tatrach 19-21 maja

piątek, 19 maj 2017 07:42

Wiosna nieodwołalnie panoszy się w Tatrach. Śniegu powoli ubywa. W najbliższych dniach spodziewamy się deszczu, pojawi się burza, ale pomiędzy nimi sporo rozpogodzeń.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, dziewiętnasty dzień maja. Wschód słońca wniósł w góry światło dzienne o godzinie 4.51. Zachód dopiero o 20.21, czasu na wędrówkę jest sporo. Wybierając się w góry zawsze należy spakować do plecaka dodatkowe źródło światła i planować trasę tak, żeby po drodze nie zastała nas ciemność. Uwaga, tatrzańskie stawy rozmarzają, wejście na taflę lodu grozi wpadnięciem do wody.

W ciągu najbliższych dni w Tatrach spodziewamy się przyjemnych, dodatnich temperatur, w piątek znacznej ilości rozpogodzeń, w sobotę popołudniowej burzy, niedziela będzie już pochmurna. Pogoda jest typowo wiosenna. Warunki w wyższych partiach gór miejscami nadal są zimowe.

Zagrożenie lawinowe

Z dniem 16 maja Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zawiesiło wydawanie komunikatów lawinowych do czasu pojawienia się zagrożenia lawinami.

Warunki na szlakach

Jak informuje Tatrzański Park Narodowy (www.tpn.pl/zwiedzaj) obecnie w Tatrach panują zmienne warunki do uprawiania turystyki. W niższych partiach gór niektóre szlaki są mokre i błotniste. Szczególnie dużo błota jest w Dolinie Lejowej, Starorobociańskiej i na podejściu na Grzesia przy Bobrowieckim Potoku. Jak to wiosną bywa, stan wód w potokach tatrzańskich jest podniesiony i przejście niektórych odcinków szlaków jest utrudnione.

Powyżej górnej granicy lasu panuje zima. Na graniowych szlakach o południowych wystawach nie ma już śniegu. Poślizgnięcie się na stromym, twardym śniegu grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. Na szlakach nasłonecznionych śnieg w ciągu dnia jest mokry i przepadający, w wyższych partiach i na północnych stokach śnieg jest bardzo twardy, zmrożony, miejscami występują oblodzenia. Dodatkowo, na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne, między innymi w Dolinie Chochołowskiej i Olczyskiej. Prosimy w tych miejscach o ostrożność i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Zamknięcia szlaków

Jak czytamy w komunikacie turystycznym Tatrzańskiego Parku Narodowego (www.tpn.pl/zwiedzaj) od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu. Od 8 maja szlaki turystyczne (z wyjątkiem szlaku na Rysy) są zamknięte dla uprawiania turystyki narciarskiej. W Tatrach Słowackich szlaki turystyczne powyżej schronisk od 1 listopada do 15 czerwca są zamknięte.

Warunki pogodowe

Piątek, 19 maja

Piątek jest najkorzystniejszym dniem weekendu na wyjście w góry. Od rana słonecznie. W ciągu dnia zachmurzenie małe, narastające do dużego (30%-80% nieba). Łączny czas nasłonecznienia do 10 godzin. Synoptycy nie przewidują wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiejący z południa wiatr w porywach może osiągać do 20 km/h. Ciśnienie: 1014 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 19 st. C. W strefie wierzchołków gór koło 11 st. C. Zachód słońca: 20.22. Termika: ciepło i sucho.

Sobota, 20 maja

Kolejny dzień weekendu początkowo pogodny (zachmurzenie umiarkowane, około 50% nieba, narastające do dużego). Łączny czas nasłonecznienia do 6 godzin. Po południu burze z intensywnymi opadami deszczu (około 2.5 mm/12 h). W czasie burzy porywy wiejącego z północy wiatru mogą osiągać 40 km/h. Ciśnienie: 1014 hPa, będzie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości pięter reglowych wyniesie 18 st. C. Na 2000 m n.p.m. 10 st. C. Zachód słońca: 20-23. Termika: zimno i mokro.

Niedziela, 21 maja

Ostatni dzień weekendu będzie najmniej korzystny na wyjście w góry. Od rana mglisto i pochmurno, między opadami deszczu (nawet 3 mm/12 h) wystąpi mżawka. Zachmurzenie do 100% nieba, łączny czas nasłonecznienia 1 godzina, niski pułap chmur. Wiejący z północy wiatr w porywach może osiągać nawet 70 km/h. Ciśnienie: 1019 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 11 st. C. W strefie wierzchołków gór tylko 5 st. C. Zachód słońca: 20.25; termika: zimno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 19.05.017 r. Wybierając się w góry zawsze weryfikuj te informacje z jak najbardziej aktualnymi zapowiedziami synoptyków. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik (zdjęcie archiwalne)

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować