Warunki w Tatrach 12-14 maja

piątek, 12 maj 2017 10:32

Zima odsunęła się przed wiosną. Tym razem zamiast śniegu w Tatrach spodziewamy się ulewnych deszczy i burz. Temperatura powoli idzie w górę.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, dwunasty dzień maja. Słońce wstało nad Tatrami dokładnie o godzinie 5.00. Czasu na wędrówkę jest dużo (zachód słońca dopiero o 20.11), warunki jednak nie sprzyjają planom turystycznym. W ciągu najbliższych dni przez góry przejdą ulewne deszcze i burze. Dopiero w niedzielę na niebie pokaże się nieco więcej słońca.

W Tatrach trwają roztopy. Razem z Tatrzańskim Parkiem Narodowym przypominamy, że wejście na zamarznięte stawy nie jest już bezpieczne i grozi wpadnięciem do wody! Uwaga, uprzedzamy osoby planujące skorzystać z usług kolejki linowej na Kasprowy Wierch, że od 8 do 16 maja kolej jest zamknięta z powodu przeglądu technicznego.

Warunki lawinowe

Zgodnie z informacją komunikatu lawinowego TOPR (www.lawiny.topr.pl) obecnie (do godzin wieczornych dnia 13.05.2017) dla polskiej części Tatr ogłoszono pierwszy, nisko stopień zagrożenia lawinowego dla wszystkich wystaw stoków górskich. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny na ogół jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach, w bardzo stromym lub ekstremalnym terenie. Możliwe jest samorzutne schodzenie lawin głównie w postaci zsuwów i małych lawin. Pod kątem zagrożenia lawinowego na ogół występują dogodne warunki dla wędrówek. Szczególną ostrożność należy zachować na stokach ekstremalnych i bardzo stromych. W informacjach dodatkowych do komunikatu Marcin Witek dodaje:” Prognozowane opady deszczu na jutrzejszy dzień w godzinach popołudniowych nieznacznie pogorszą istniejącą sytuacje lawinową”.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją komunikatu turystycznego TPN (www.tpn.p/zwiedzaj) obecnie na tatrzańskich szlakach panują zmienne warunki do uprawiania turystyki. Znaczna część szlaków jest rozmokła. W części reglowej, po nocnych opadach deszczu, wszystkie szlaki są mokre, błotniste i śliskie. Jak podaje TPN szczególnie dużo błota jest w Dolinie Lejowej, Starorobociańskiej i na podejściu na Iwaniacką Przełęcz z Doliny Chochołowskiej. Stan wód w potokach tatrzańskich jest podniesiony i przejście niektórych odcinków szlaków jest, jak to bywa wiosną, utrudnione. Powyżej górnej granicy warunki są zdecydwanie inne! Wysoko w górach nadal panuje pełnia zimy. Na południowych wystawach w ciągu dnia śnieg na szlakach jest mokry i przepadający, a w miejscach mniej nasłonecznionych jest bardzo twardy, zmrożony, miejscami występują oblodzenia. Komunikat turystyczny przypomina, że na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne, między innymi w Dolinie Chochołowskiej i Olczyskiej. Prosimy w tych miejscach o ostrożność i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Zamknięcia szlaków

Od 8 maja obszar TPN (z wyjątkiem szlaku na Rysy) jest zamknięty dla uprawiania turystyki narciarskiej. Od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu. Od 8 maja szlaki turystyczne (z wyjątkiem szlaku na Rysy) są zamknięte dla uprawiania turystyki narciarskiej. Od 1 grudnia do 15 maja, ze względu na ochronę przyrody zamknięte są 3 szlaki turystyczne na następujących odcinkach: Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka, Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz, Morskie Oko - Świstówka Roztocka - Dolina Pięciu Stawów Polskich. W Tatrach Słowackich szlaki turystyczne powyżej schronisk od 1 listopada do 15 czerwca są zamknięte.

Warunki pogodowe

Piątek, 12 maja

Tatry od rana toną w mgłach, w ciągu dnia zachmurzenie duże (90%-100% nieba), na niebie nie zobaczymy dziś słońca. Synoptycy prognozują wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia burzy z ulewnymi opadami deszczu (około 4.2 mm/ 12 h). Wiejący z zachodu wiatr w porywach może osiągać około 40 km/h. Ciśnienie: 1005 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 12 st. C. W strefie wierzchołków gór 3 kreski powyżej zera. Zachód słońca: 20.12. Termika: zimno i mokro.

Sobota, 13 maja

Kolejny dzień weekendu również nie będzie sprzyjał wyjściom w góry. Niebo szczelnie zakrywać będą chmury (zachmurzenie 90%-100%), łączny czas nasłonecznienia wyniesie maksymalnie jedną godzinę. Od południa deszczowo (suma opadów nawet do 12 mm.12 godzin). Po południu wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia burzy z ulewnymi opadami deszczu. Wiejący z północy wiatr w porywach może osiągać 20 km/h, w czasie burzy więcej. Ciśnienie: 1007 hPa, zacznie intensywnie rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 13 st. C. na około 2000 m n.p.m. spodziewamy się 5 st. C. Zachód słońca: 20.13. Termika: zimno i mokro.

Niedziela, 14 maja

Ostatniego dnia weekendu pogoda ulegnie znacznej poprawie. Od rana na niebie sporo przejaśnień, niektóre prognozy podają nawet bezchmurne niebo (prognoza uśredniona: zachmurzenie zmienne około 20% nieba; łączny czas nasłonecznienia około 4 godzin). Raczej nie powinny wystąpić opady atmosferyczne. Wiejący z północy wiatr będzie osiągał siłę około 15 km/h. Ciśnienie: 1020 hPa, nadal będzie rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 10 st. C. W strefie wierzchołków gór 3 st. C. Zachód słońca: 20.14. Termika: zimno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 12.05.2017 roku. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najświeższe dane!

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować