Warunki w Tatrach 5-7 maja

piątek, 05 maj 2017 09:47

Temperatura powoli idzie w górę, aura nie będzie jednak rozpieszczać. W ciągu najbliższych dni w Tatrach spodziewamy się intensywnych opadów deszczu, w wyższych partiach śniegu, wystąpią także burze.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, piąty dzień miesiąca, Tatry nadal przeżywają oblężenie. Wyjątkowo długa majówka nadal trwa. Szukając spokoju i wypoczynku lepiej omijać najbardziej zatłoczone tatrzańskie doliny.

Słońce wstało o godzinie 5.11. Niebo zacznie się ściemniać po 20.02. Poranek jest zaskakująco - jak na ostatnie dni - pogodny. Ta sielanka nie potrwa jednak długo. Weekend, pomimo występujących przejaśnień, nie będzie należał do tych słonecznych. Synoptycy prognozują wystąpienie burz i intensywne opady deszczu. Warunki do uprawiania turystyki są nadal dość trudne. Uwaga! Tatrzańskie stawy rozmarzają. Wejście na ich taflę grozi wpadnięciem do wody.

Zagrożenie lawinowe

Zgodnie z informacją TOPR (www.lawiny.topr.pl) obecnie (do godziny 20.00 dnia 5.05.2017 roku, kiedy należy spodziewać się kolejnego komunikatu) w polskiej części Tatr obowiązuje pierwszy (niski) stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny na ogół jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach, w bardzo stromym lub ekstremalnym terenie. Możliwe jest samorzutne schodzenie lawin głównie w postaci zsuwów i małych lawin. Szczególną ostrożność należy zachować na stokach ekstremalnych i bardzo stromych o północnej wystawie.

W informacjach dodatkowych opracowanych przez Marcina Witka (tamże) czytamy: „Szczególną uwagę należy zwrócić na zalegający mokry śnieg, zwłaszcza pod ścianami oraz we wszystkich formacjach wklęsłych i te miejsca traktować jako niebezpieczne. Prognozowane opady deszczu na jutrzejszy dzień w godzinach popołudniowych niekorzystnie wpłyną na stabilność pokrywy śnieżnej”.

Warunki na szlakach

Jak informuje komunikat turystyczny TPN (www.tpn.pl/zwiedzaj) obecnie w Tatrach panują zmienne warunki. Wszystkie szlaki w części reglowej są mokre i błotniste. Szczególnie dużo błota jest w Dolinie Lejowej i na podejściu na Iwaniacką Przełęcz z Doliny Chochołowskiej.

Powyżej górnej granicy lasu panuje pełnia zimy. Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie, posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, zestaw lawinowy) oraz umiejętności posługiwania się tym sprzętem.

TPN informuje (tamże), że tylko na nasłonecznionych, graniowych szlakach nie ma śniegu, na pozostałych śnieg w godzinach rannych jest twardy, zmrożony i taki pozostaje w północnych żlebach przez cały dzień. Na nasłonecznionych stokach i w godzinach południowych śnieg jest mokry, grząski i przepadający. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa również zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne, między innymi w Dolinie Chochołowskiej i Olczyskiej.

Zamknięcia szlaków

Od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu. Od 1 grudnia do 15 maja, ze względu na ochronę przyrody zamknięte są 3 szlaki turystyczne na następujących odcinkach: Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka; Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz; Morskie Oko - Świstówka Roztocka - Dolina Pięciu Stawów Polskich. Jaskinia Mroźna od 30 października do odwołania. W Tatrach Słowackich szlaki turystyczne powyżej schronisk od 1 listopada do 15 czerwca są zamknięte.

Od 1 marca zamknięte są wszystkie trasy i szlaki narciarskie od zmierzchu do świtu.

Od 29 kwietnia, z powodu braku śniegu, zamknięta jest trasa narciarska w Kotle Goryczkowym, nartostrada z Goryczkowej do Kuźnic oraz wszystkie szlaki narciarskie za wyjątkiem zjazdu z Długiego Upłazu do Doliny Wyżniej Chochołowskiej.

Warunki pogodowe

Piątek, 5 maja

Dziś zdecydowanie najlepszy dzień na wyjście w góry, do godzin popołudniowych aura sprzyja. Uwaga, po południu zachmurzenie zacznie narastać, spodziewamy się burzy! (Łączny czas nasłonecznienia 3-6 godzin; zachmurzenie 30%-100% nieba). Wraz z burzą intensywne opady deszczu (suma opadów do 3 mm/12 h). Wiejący ze wschodu wiatr w ciągu dnia będzie łagodny (około 10 km/h), w czasie burzy silny i porywisty (ok. 50 km/h). Ciśnienie: 1015 hPa, zacznie powoli spadać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 13 st. C. W strefie wierzchołków gór 5 st. C. Zachód słońca: 20.02. Termika: zimno i mokro.

Sobota, 6 maja

Sobota od rana znacznie bardziej pochmurna, pojawią się także mgły. W ciągu dnia zachmurzenie duże (narastające 70%-100% nieba), nieliczne przejaśnienia (łączny czas nasłonecznienia około 1 godziny). Synoptycy prognozują możliwe wystąpienie ulewnych dreszczów i burzy (opady nawet do 4 mm/12 h). W wyższych partiach gór spadnie śnieg. Wiejący z południowego wschodu wiatr będzie łagodny, w czasie możliwej burzy porywisty i siny (ok. 50 km/h). Ciśnienie: 1012 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 11 st. C. W strefie wierzchołków gór 4 st. C. Zachód słońca: 20.04. Termika: zimno i mokro.

Niedziela, 7 maja

Na ostatni dzień weekendu prognozy synoptyków są niejednoznaczne. Możliwe że będzie to całkiem przyjazny dzień, pełen przejaśnień z zachmurzeniem zmiennym. Część prognoz wskazuje jednak na popołudniowe załamanie pogody z bardzo intensywnymi, ulewnymi deszczami (nawet do 8 mm/12 h). Wiejący z zachodu wiatr w porywach będzie osiągać ooło 30 km/h. Ciśnienie 1005 hPa, zacznie ponownie rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości pięter reglowych wyniesie 12 st. C. W strefie wierzchołków gór około 4 st. C. Zachód słońca 20.05. Termika: zimno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 05.05.2017 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj aktualizacje tych informacji. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl Obraz z kamery

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować