Warunki w Tatrach na długi weekend majowy

piątek, 28 kwiecień 2017 06:37

W tym roku czeka nas zupełnie inna majówka niż mogliśmy sobie wyobrażać. Temperatura odczuwalna w górach będzie spadać nawet do -9 st. C.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, dwudziesty ósmy dzień miesiąca. Słońce wstało (niewidoczne gdzieś za chmurami) o godzinie 5.23 i aż do godziny 19.52 zapewnia nam światło dzienne. Zaczynamy długi weekend majowy, pogoda nie poprawia nastrojów.

W najbliższych dniach w Tatrach spodziewamy się silnego wiatru, opadów deszczu i śniegu i bardziej zimowych, niż wiosennych temperatur. Pogoda jakby się uparła i ciepła nie chce w nasze góry wpuścić. W niedzielę i poniedziałek najprawdopodobniej wystąpi okno pogodowe. Warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne i w najbliższym czasie nie liczymy na ich znaczną poprawę.

Zagrożenie lawinowe

Zgodnie z informacją TOPR (www.lawiny.topr.pl) obecnie w polskiej części Tatr obowiązuje drugi (umiarkowany) stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach, na ogół jednak jest związana dobrze. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin.

Występują częściowo niekorzystne warunki dla wędrówek. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach. Kolejnego komunikatu należy się spodziewać 28.04.2017 r. do godziny 20.00. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj aktualny stan zagrożenia lawinowego!

Warunki na szlakach

Jak informuje komunikat turystyczny TPN (www.tpn.pl/zwiedzaj) warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są niekorzystne. W części reglowej na szlaki są mokre, śliskie i błotniste. W wielu miejscach leży jeszcze mokry, grząski śnieg, miejscami stojąca woda utrudnia przejście. Powyżej górnej granicy lasu panuje pełnia zimy, a warunki są trudne. Szlaki w większości nie są przetarte i tylko na niektórych z nich założone są pojedyncze ślady. Śnieg na szlakach jest przepadający. Mgła i padający deszcz ograniczają widoczność i utrudniają orientację w terenie – taka aura jest przeważająca. Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie, posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, zestaw lawinowy) oraz umiejętności posługiwania się tym sprzętem

Uwaga! Pomimo „zimy” tatrzańskie stawy zgodnie z kalendarzową wiosną   ; ) powoli rozmarzają. Wejście na ich taflę nie jest już bezpieczne i grozi wpadnięciem do wody!

Zamknięcia szlaków

Jak podaje komunikat turystyczny TPN (tamże) od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu. Od 1 grudnia do 15 maja, ze względu na ochronę przyrody zamknięte są 3 szlaki turystyczne na następujących odcinkach: Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka, Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz, Morskie Oko - Świstówka Roztocka - Dolina Pięciu Stawów Polskich. Jaskinia Mroźna od 30 października jest nieczynna do odwołania. W Tatrach Słowackich szlaki turystyczne powyżej schronisk od 1 listopada do 15 czerwca są zamknięte. Od 1 marca zamknięte są wszystkie trasy i szlaki narciarskie od zmierzchu do świtu.

Warunki pogodowe

Piątek, 28 kwietnia

Dzisiejszy dzień od początku do końca będzie mglisty, pochmurny i deszczowy. Uwaga! Mocno ograniczona widoczność ze względu na niski pułap chmur (zachmurzenie 100%, łączny czas nasłonecznienia 0 godz.). Spodziewamy się intensywnych opadów deszczu (nawet do 5 mm/12 h ). Wiejący z południowego zachodu wiatr w porywach może osiągać 80 km/h. Zdecydowanie niekorzystne warunki do wyjścia w góry. Ciśnienie: 1015 hPa, będzie rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 11 st. C. W strefie wierzchołków gór 3 st. C. na plusie. Zachód słońca: 19.52; termika: zimno i mokro. W nocy intensywne opady śniegu (około 16 cm świeżej warstwy białego puchu).

Sobota, 29 kwietnia

Pierwsza połowa dnia mglista i pochmurna, z opadami, po południu rozpogodzenia. Łączny czas nasłonecznienia w ciągu dnia wyniesie do 2 godzin, zachmurzenie około 90% nieba. Synoptycy prognozują opady śniegu, już nie tak intensywne jak w nocy. Wiejący z kierunków zachodnich wiatr straci na mocy w porywach osiągając do 30 km/h. Ciśnienie: 1016 hPa, będzie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 5 st. C. W strefie wierzchołków gór około -3 st. C. Zachód słońca: 19.53. Termika: zimno i mokro.

Niedziela, 30 kwietnia

Ostatni dzień weekendu nieco bardziej optymistyczny pod kątem pogody. W pierwszej części dnia sporo przejaśnień (łączny czas nasłonecznienia około 4 godzin), zachmurzenie narastające 60-90% nieba. Po południu nieznaczne opady śniegu. Wiejący z północy wiatr w porywach może osiągać około 20 km/h. Ciśnienie: 1020 hPa, zacznie intensywnie spadać. Maksymalna temperatura w strefie pięter reglowych wyniesie 5 st. C. Na około 2000 m n.p.m. -3 st. C. Zachód słońca: 19.55; termika: zimno i mokro.

Kolejne dni weekendu

Ze względu na specyfikę klimatu w Tatrach Trudo prognozować pogodę z dużą dozą pewności na więcej niż trzy dni. Wstępnie można jednak powiedzieć, że poniedziałek zapowiada się jako najbardziej słoneczny dzień weekendu majowego. Od wtorku intensywne opady deszczu/śniegu, w środę możliwe tak że burze.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 28.04.2017 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne informacje. Pomimo pesymistycznych prognoz… miejcie dobry weekend!

Małgorzata Tomik

Fot. obraz z kamery www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
4.50
2
Zaloguj się, by skomentować