Warunki w Tatrach 21-23 kwietnia

piątek, 21 kwiecień 2017 08:12

Ogłoszono czwarty stopień zagrożenia lawinowego. To nie żarty, przy tak wysokim niebezpieczeństwie nie należy w ogóle wychodzić w góry. TPN zawiesza sprzedaż biletów do parku.

Informacje ogólne dla turystów

Dziś piątek, dwudziesty pierwszy dzień kwietnia. Słońce wstało nad Tatrami o godzinie 5.36, skończy swoją codzienną wędrówkę na niebie o 19.41. Tej wiosny w górach mamy „zimę, o „jakiej nam się nawet zimą nie śniło”. W niektórych miejscach obecnie leży nawet dwa metry śniegu. Początek weekendu będzie słoneczny, to jednak tylko chwilowe okno pogodowe. W sobotę powrócą opady śniegu z bardzo silnym wiatrem, nadal będzie mroźno.

Uwaga! W dniach 21-23 kwietnia Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów nie udziela noclegów. W dniach 23-28 kwietnia włącznie schronisko będzie zamknięte z przyczyn technicznych. Nie będzie możliwości skorzystania z noclegów i z wyżywienia.

Jak komunikuje TPN, ze względu na czwarty stopień zagrożenia lawinowego bilety wstępu do TPN nie są sprzedawane. Nie jeżdżą sanie, ani dorożki. Z powodu silnego wiatru nie działa kolej linowa na Kasprowy Wierch. W czasie ostatniej burzy został zniszczony słup z kierunkowskazami na Kopie Kondrackiej. Nowy słup zostanie zamontowany w najbliższych dniach. Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN jest nieczynne z powodu modernizacji obiektu. Zakończenie prac przewidziane jest na koniec roku.

Zagrożenie lawinowe

Uwaga! TOPR ogłosił czwarty, w Polsce najwyższy możliwy stopień zagrożenia lawinowego (www.lawiny.topr.pl). Oznacza to, że Pokrywa śnieżna jest słabo związana na większości stromych stoków. Wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne na licznych stromych stokach już przy małym obciążeniu dodatkowym.

Możliwe jest samorzutne schodzenie licznych średnich, a często również dużych lawin. Warunki do wędrówek są zdecydowanie niekorzystne. Poruszanie się wymaga ekstremalnie dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji. Zaleca się zaniechanie wszelkich wyjść w teren wysokogórski. Należy pozostawać w granicach średnio stromych stoków oraz brać pod uwagę zasięg lawin z wyżej położonych stoków (wyjścia w doliny też mogą być niebezpieczne).

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją komunikatu turystycznego TPN (www.tpn.pl/zwiedzaj) obecnie w Tatrach panują ekstremalnie wymagające. Wszystkie szlaki zasypane są grubą warstwą (ok.50, do nawet 195 cm.) świeżego śniegu i są nieprzetarte. Dodatkowym utrudnieniem w wyższych partiach Tatr jest padający śnieg i mgła, które ograniczają widoczność i utrudniają orientację w terenie. Ze względu na wysoki stopień zagrożenia lawinowego odradzamy wszelkiej działalności górskiej.

Zamknięcia szlaków, nartostrad i tras narciarskich

Od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu. Od 1 grudnia do 15 maja, ze względu na ochronę przyrody zamknięte są 3 szlaki turystyczne na następujących odcinkach: Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka; Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz; Morskie Oko - Świstówka Roztocka - Dolina Pięciu Stawów Polskich. Jaskinia Mroźna od 30 października do 25 kwietnia jest zamknięta. W Tatrach Słowackich szlaki turystyczne powyżej schronisk od 1 listopada do 15 czerwca są zamknięte. Od 3 kwietnia zamknięta jest trasa narciarska w Kotle Goryczkowym. Od 1 marca zamknięte są wszystkie trasy i szlaki narciarskie od zmierzchu do świtu.

Warunki pogodowe

Piątek, 21 kwietnia

Od rana wierzchołki gór po stronie polskiej toną w mgłach. Ta sytuacja w ciągu dnia ulegnie zmianie, mim ekstremalnie złych warunków turystycznych spodziewamy się dziś dość „ładnej” pogody (do pięciu godzin nasłonecznienia, zachmurzenie zmienne 20-90% nieba). Synoptycy nie prognozują opadów deszczu ani śniegu. Wiejący z północy wiatr w porywach może osiągać 60 km/h. Ciśnienie: 1026 hPa, będzie intensywnie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie -1 st. C. W strefie wierzchołków gór -9 st. C. Zachód słońca: 19.41; termika: mroźno i sucho.

Sobota, 22 kwietnia

Kolejny dzień weekendu będzie pochmurny, mroźny, z opadami śniegu (łączny czas nasłonecznienia do 1 godziny; zachmurzenie do 100% nieba). Świeża warstwa śniegu może powiększyć się o kolejne 25 cm. Wiejący z północnego zachodu wiatr w porywach może osiągać około 60 km/h. Ciśnienie: 1016 hPa, będzie powoli wzrastać. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 3 st. C. W strefie wierzchołków gór -3 st. C. Zachód słońca: 19.43; termika: mroźno i mokro.

Niedziela, 23 kwietnia

Ostatni dzień weekendu nie przyniesie poprawy (zachmurzenie do 100% nieba; łączny czas nasłonecznienia do 1 godziny). Spodziewamy się intensywnych opadów śniegu (możliwe kolejne 25 cm). Wiejący z północnego zachodu wiatr w porywach może osiągać nawet 90 km/h. W połączeniu z opadami śniegu nie jest t korzystna wróżba, warunki lawinowe mogą się jeszcze pogorszyć. Ciśnienie: 101 hPa, nadal będzie rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości pięter reglowych wyniesie 0 st. C. Na około 2000 m n.p.m. spodziewamy się -7 st. C. Zachód słońca: 19.44; termika: mroźno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 21.04.2017 r. Dbaj to, żeby zawsze sugerować się najbardziej aktualnymi informacjami pogodowymi!

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
5.00
3
Zaloguj się, by skomentować